Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: İmajımızı kirletenlere bakmayın, onlara inat sevgiyi büyüteceğiz
DİYARBAKIR (CİHAN)- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “İmajımızı kirletmeye kalkışanlara bakmayın, onlara inat sevgiyi ve kardeşliği büyütmeye çalışacağız.” dedi.

Güneydoğu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü'nde, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve çiftçiler katıldı. Eker, burada yaptığı konuşmada, 25 medeniyetin izlerini taşıyan Diyarbakır’ın 7 -8 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu ve tarımın ilk yapıldığı yerlerden olduğunu kaydetti. Diyarbakır’ın havadan uçakla izlendiğinde kimilerine göre kalkan balığına benzetildiğini dile getiren Eker, surları insan kalbine benzettiğini belirtti. Surların insan kalbi kadar sıcak olduğunu vurgulayan Eker, “Evrensel kültür ve değerler ile medeni ve insani değerlere sahip insanların yaşadığı bir şehir burası. Bu kalp herkese açık. Bu kalp sevgi, hoşgörü ve toleransa beşiklik etti. Bakmayın bugün imajımızı kirletmeye kalkışanlara. Biz onlara inat sevgiyi ve kardeşliği birlikte büyütüp geliştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tarımla ilgili 14 kanun çıkardıklarını aktaran Eker, bunlardan birisinin de Tarım Kanunu olduğunu vurguladı. Tarım, sigorta, toprak ve gıda başta olmak üzere tarıma ilişkin 14 kanunu çıkardıklarını ifade eden Eker, şunları söyledi: “Bugün artık tarımın dört başı mahmur bir mevzuatı var. Önümüzde çıkaracağımız önemli bir kanun var. Tarım arazilerinin miras yolu ile bölünmesinin önüne geçen düzenlemeyi Allah'ın izni ile bu dönem çıkaracağız. Hükümet programı ve hükümetimizin eylem planında buna yer verdik. Türkiye'de çiftçinin geliri artacaksa tarımsal verimliliğin artması lazım. Verimlilik artmadan üretim karlı olmaz. Bunun yolu işletme yapısını ıslah etmektir. Küçük, bölük pörçük arazilerde sağlıklı bir işletme sahibi olma ihtimali yok. Türkiye'de 3 milyon 100 bin işletme var. İşletmelerin ortalama büyüklüğü 5.5 hektar ve ortalama 7 parça. Burada verimlilik olabilir mi? Aynı pazara mal sattığımız AB'nin 27 ülkesinde ortalama işletme büyüklüğü 17.5 hektar. Buradan yola çıkarak, bu dönem çıkaracağımız bu kanun son derece önemli.”

Hükümetin 3 milyon hektarın üzerinde toplulaştırma yaptığını anlatan Eker, büyük kısmının tamamlandığını ifade etti. Kalan kısmını da 2012’de tamamlayacaklarını kaydeden Eker, “GAP'taki 9 vilayette 2 milyon 200 bin hektar alanda toplulaştırma yapıyoruz. 61. Hükümet programımızdaki eylem planında DAP ve KOP illerindeki toplulaştırmanın tümüyle bu yıl içerisinde tamamlanması yer alıyor. Diğerleri ile ilgili de çalışmalar sürüyor. Bölünmeyi önleyeceğiz. Dünyanın gelişmiş ülkeleri nasıl yapıyorsa biz de yapacağız.” şeklinde konuştu.

Bakanlığın yeniden yapılandırıldığını dile getiren Eker, bakanlığa bu kapsamda yeni genel müdürlükler ve birimlerin eklendiğini söyledi. Bu kapsamda bakan yardımcılığına kararnamesi onaylanan AK Parti Diyarbakır eski Milletvekili Kutbettin Arzu'nun getirildiğini belirtti.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,