Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı eğitim tarım mikado kayısı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker Kumluca Ziraat Odası Başkanlığını Açtı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Domatexpo Fuarının açılışı için geldiği Kumluca'da

Kumluca Ziraat Odası Başkanlığı binasının açılışını yaptı.

Bakan Eker burada yatığı konuşmada Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin Türkiye'de ürün politikaları alanında çiftinin en büyük örgütü olduğunu, Türkiye'deki bütün il ve ilçelerde teşkilatı bulunan milyonlarla üyeye sahip bir kuruluş olduğunu belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği kanununun çıkmasında da alt komisyonda bizzat çalıştığını söyleyen Bakan Eker " Türkiye Ziraat odaları kanunu çıktı, daha çağdaş bir hale geldi. Daha çok hizmet verilecek bir hale geldi. Bu bina başta olmak üzere birçok hizmete Türkiye Ziraat Odaları imza atıyorsa, eğitim programları düzenliyorsa, laboratuvarlar açıyorsa, tarım ve teknolojiyi konuşturan bir çok altyapıya sahip oluyorsa kuşkusuz Türkiye Ziraat Odaları birliğinin 2004 yılında çıkarılan kanunun payı var" dedi.

Antalya'nın Türkiye'nin tarımında ve turizminde söz sahibi olduğunu ifade eden Bakan Eker şöyle konuştu:

" Antalya Türkiye'nin yaş meyve ve sebze üretiminde de, ihracatında da çok önemli bir yere sahip. Kumluca ilçesi de Antalya içerisinde önemli bir paya sahip. Türkiye'nin sebze meyve ihracatı geçen yıl 2,5 milyar dolardı. Domates ihracatı Türkiye'de 439 milyon dolardı, Antalya'nın ise 178 milyon dolar. Kumluca'nın ihracatına baktığımızda sadece Kumluca'nın sebze ihracatı 85 milyon dolar. Sadece Kumluca'nın domates ihracatı 36 milyon dolar. Kumluca Antalya'nın, Antalya Türkiye'nin özellikle örtü altı ve sebze yetiştiriciliğinde öncü kenttir."

10 yıl önce Türkiye'de 7 milyon civarında çiftçinin 24 milyon hektar arazide üretim yaptığına değinen Bakan Eker "24 milyon hektar arazide Türkiye'nin 7milyon çiftçisi 23 milyar dolarlık tarım hasılası elde ediyordu.

Dünyada yaklaşık 190 ülke var. Türkiye bu hasılayla bunun neresindeydi. Dünyanın 11. ülkesiydi. Avrupa'da 4.'ydü. Bugün yine 24 milyon hektar arazi işliyoruz. Yaklaşık 6,5 milyon insan çalışıyor. Üretim 62 milyar dolar. Dünyada 7'inci sıraya yükseldik. Avrupa'da dörttük şimdi 1 olduk. Fransa, İspanya, İtalya'yı Avrupa'nın 3 önemli tarım ülkesini Türkiye geride bıraktı" şeklinde konuştu.

Bakan Eker konuşmalarını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de çiftçiye verilen destek biz devraldığımızda 1.8 milyar liraydı. Geçmişteki her şey ortada. Kayıt her kese açık, her kes denetleye bilir. Her kesin denetimine açık. Bugün 9 milyar lira. Bu yıl 7.5 milyar lira Türk çiftçisinin cebine nakli karşılıksız destek olarak ödedik. 5,5 milyon ton Türkiye gübre tüketiyor. Bunun yaklaşık 3,5 milyon tonu ithal ediliyor. 2 milyon tonu içeride üretiliyor, amma bunun da yüzde 95 ham maddesi ithal. Mesela üre gübresi. Ham maddesi amonyak, amonyakın ham maddesi doğal gaz. Doğal gaz getirip amonyak yapıyoruz, amonyaktan üre gübresi yapıyoruz."


HABER KAYNAĞI


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı