Öne Çıkanlar mikado kayısı abelya ağacı fidanı fakıbaba tarım eğitim

Bu haber kez okundu.

Bitkisel yağ sektörünün kalbi Adana’da atıyor
Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) tarafından “Daha Sağlıklı Yağlar için Üniversite, Sektör, Kamu El Ele” sloganıyla düzenlenen 1. Bitkisel Yağ Kongresi Adana’da başladı.

Hilton Oteli’nde YABİTED Başkanı Aziz Tekin’in açılış konuşmasıyla başlayan alan kongrenin ilk oturumunda Türk ve dünya bitkisel yağ sektörünün mevcut durumu ve başlıca sorunlarının üzerinde duruldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak konuşmasında yağ sektörü ile ilgili konularda soru işaretlerini kaldıracaklarını ve bu sayede sektörün önünün açılacağının sinyallerini verdi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Edip Uğur ise “Türkiye zeytinyağını üretiyor ancak tüketemiyor. Diğer taraftan bitkisel yağları tüketiyor ancak üretemiyor. Bu sorunun aşılmasını sağlayacağız ” dedi.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Yurdagül sektördeki kafa karışıklıkları ve bilgi kirliliklerinin en çok kendilerini etkilediğini belirterek, bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vereceği desteklerden son derece memnun olduklarını dile getirdi. Metin Yurdagül’ün ardından söz alan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan Tağşiş, katkı maddelerinin zeytinyağında söylentilerin aksine diğer yağlardan daha az olduğunu vurguladı.

Sunar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çomu, derneğe ve bitkisel yağ sektörüne katkılarından ötürü onur üyeliğine layık görüldü.

14 Nisan Cumartesi tarihine kadar devam edecek kongrede bitkisel yağlar, sürülebilir yağlar ve margarin sektöründeki bilimsel gelişmelerin yanı sıra sektörün önde gelen isimleri bitkisel yağ sektörü sorunları ve üzerinde durulacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı