Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

Bozkurt'ta Kivi Çalıştayı Düzenlendi
KASTAMONU (AA)- Kaymakam Hayrettin Çiçek öncülüğünde Bozkurt Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştaya, İlçe Tarım Müdürü Hülya Karaaslan, Abana ve Bozkurt ilçelerindeki kivi üreticileri katıldı.

Düzenlenen çalıştay öncesinde, Kaymakam Hayrettin Çiçek, Bayramgazi köyünün kivi üretim potansiyeliyle ilgili Bayramgazi köyü muhtarı İbrahim Özkan ve arazi sahipleriyle görüştü.

Çalıştayda, İlçe Tarım Müdürü Hülya Karaaslan, ilçenin Ezine Çayı havzasındaki sulanabilir kivi üretim potansiyeli yönünden 100 dekarı Bayramgazi köyünde olmak üzere merkez Yeni Mahalle, Kayalar, Kestanesökü, Koşmapınar ve Ambarcılar Köylerinde yaklaşık 500 dekar tarım arazisinin bulunduğunu ifade ederek potansiyeli üretime dönüştürmek için devletin bilgilendirme, teşvik ve destek çalışmalarının devam etmekte olduğunu kaydetti.

Karaaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlki 2008 yılında hayata geçirilen sahil kivi projesi ile Kastamonu İl Özel İdaresi bütçesinden fidan, sulama sistemi ve telli direkli askı sistemi alınarak yüzde 50 çiftçi katkılı kapama kivi bahçeleri kuruldu. Bu proje ile 2008 ve 2010 yıllarında 18 çiftçi kivi üretimine başladı. Halihazırda 13 çiftçimiz daha başvurmuş bulundu.

İlk etapta Bayramgazi Köyü'ndeki uygun arazilerin kivi bahçesine dönüştürülmesi halinde tüm kivi bahçelerini sulayacak basınçlı sulama sistemi oluşturulması noktasında gerekli teknik planlamalar yapılmış olup, en az 50 dekar kivi bahçesi kurulum aşamasına geldiğinde sulama projesi için girişimler yapılacak."

Üretimin artırılarak basınçlı sulanan modern kivi bahçelerinin teknik ve ticari anlamda güçlenmesinin gerekliliğinin ortaya konduğu çalıştayda, kivi üreticilerinin kivi birliği kurması planlama aşamasına geldiği de açıklandı.

Çalıştayda ayrıca ilçede Kasım ayında gerçekleştirilecek olan 2. Kivi Hasat Gününün faaliyetleri de konuşuldu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,