Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Diyarbakır'da Karpuz Festivali yapıldı
DİYARBAKIR (CİHAN)- Diyarbakır’da geleneksel hale gelen ve en büyük Diyarbakır karpuzunu yetiştiren çiftçinin ödüllendirildiği festival, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve milletvekillerinin katılımıyla yapıldı. Festival kapsamında karpuz suyundan yapılan şerbet, reçel ve karpuz süslemesi ile karpuz türleri sergilendi. En çabuk karpuz yeme yarışmasında 7 yaşandaki çocuklar, dilim karpuzu bitirmek için kıyasıya yarıştı. Yarışmada, karpuz güzeli çocuk bölümünde ise ilginç anlar yaşandı. İçi oyulan Diyarbakır karpuzunun içine konulan çocuklar, jürinin puanlaması sırasında ağlama krizlerine girdi. Ebeveynler, çocuklarını karpuzun içinde tutmak için büyük çaba gösterdi.

Festivalde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, karpuzun Diyarbakır’ın bir kültürü olduğunu belirterek, verdikleri destekler sayesinde Diyarbakır karpuzunun tekrar büyüdüğünü dile getirdi. Diyarbakır surlarına uçakla havadan bakıldığı zaman kalp şeklinde olduğunu belirten Eker, bunun Diyarbakır’ın barış isteyen kalbi olduğunu kaydetti. Diyarbakır’da bugün festival yapmanın ve güzellikleri konuşmanın çok anlamlı olduğunu belirten, bunun önümüzdeki yıl da devam edeceğini kaydetti.

Festivalin sonunda Bakan Eker, 48 kilo 260 gram gelen en büyük karpuzu yetiştiren Mehmet Kaya’ya 4 bin 500 TL, 47 kilo 600 gramla ikinci büyük karpuzu üreten Adil Aydın’a 2 bin 500 TL ve 47 kilo 340 gramla üçüncü büyük karpuzu yetiştiren Mahmut Yılmaz’a bin 500 TL yazılı çekleri hediye olarak verdi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,