Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi kapanış fiyatı çiftçi hayvancılık ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Diyarbakır'da
 Bakan Eker, Güneydoğu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünce Diyarbakır'da düzenlenen "Tarla Günü" etkinliğinde yaptığı konuşmada, tarımı iktisadi bir faaliyet olarak gördüklerini, bu nedenle her iktisadi faaliyet gibi bu faaliyetin de bilgi, teknoloji, sermaye, kalite, yüksek standartlar, pazar ve pazarlama ile ilgili sorunların çözümüne ihtiyacı olduğunu belirtti.
Daha önce sadece köylülerin karınlarını doyurdukları, devletin de bir sosyal yardım alanı olarak gördüğü bir sektörü, yüksek teknoloji ile üretim yapılabilen, gelir artırıcı fonksiyonu olan iktisadi bir faaliyete dönüştürmeye çalıştıklarını kaydeden Eker, şöyle konuştu:
"Onun için üretime, makine ekipmana, teknolojik gelişmeye ve sertifikalı tohumluk üretimine destek getirdik. İşleme, paketleme ve ambalajlama tesislerine hibe verdik. Desteği sadece tapusu olana değil, üretim yapana da vermeye başladık. Türkiye tarım sektörünü dünyanın önemli ülkeleri arasına getirdik. Türkiye'de hasıla bakımından tarım sektörü bugün bazı kaynaklara göre dünyanın 7. büyük ekonomisi, bazılarına göre de 6. büyük ekonomisi. Buralara nereden geldik? 8 yıl önce Türkiye tarımsal hasıla bakımından dünyanın 11. ülkesiydi. Tarım gibi hava şartlarına bağlı ambara, ürünü koyuncaya kadar riskin devam ettiği bir alanda üstelikte alan genişlemeden daha çok üretim yapılabilir hale geldik. Türkiye'de 8 yıl önce aynı alandan 23 milyar dolar, bugün ise 62 milyar dolar değerinde tarım ürünü elde ediliyor. Türkiye tarımını dünyada 11. sıradan 7. sıraya getiren şey bu. Bunu beraber gerçekleştirdik. Sizlerle başardık. Biz politikasını, stratejisini yaptık, destekleme politikasını değiştirip ihtiyaçları belirledik, sizler de teknolojiyi ve yeni bilgileri kullanarak daha çok ürettiniz. "
-KARACADAĞ, DÜNYANIN BUĞDAY GEN MERKEZİ-
Eker, bu toprakların yeryüzünde tarımın ilk yapıldığı topraklar olduğunu, Diyarbakır'ın 25 kilometre ilerisindeki Karacadağ'ın çevresi ve eteklerinin dünyanın buğday gen merkezi olduğunu söyledi.
Yeryüzünde buğdayın ilk kez burada üretildiğini ve dünyaya yayıldığına dikkati çeken Eker, bugün dünyanın kabaca yarıya yakın kısmının karnını doyurmak için ürettiği buğdayın bu bölgeden dünyaya yayıldığını vurguladı.
Eker, Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünce gerçekleştirilen çalışmalar için gereken yabani genlerin Karacadağ'dan alındığını ifade ederek, bu yabani gen kaynağı ile Güneydoğu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünce 22 hububat çeşidi yetiştirildiğini belirtti.
-"TÜRKİYE'DE TARIM ALANI ARTMIYOR, ÜRETİM ARTIYOR"-
Eker, Türkiye'de ıslah edilen verimi yüksek yeni çeşitleri, yeni sürüm teknikleri ve makinelerle daha iyi verim sağlayacak hale getirmeye çalıştıklarını belirterek, bu sayede her geçen gün üretimin arttığını söyledi.
"Türkiye'de tarım alanı artmıyor, üretim artıyor" diyen Eker, şöyle devam etti:
"8 yıl önce Türkiye'de yılda 75 bin ton sertifikalı buğday tohumluğu kullanılırdı. Çünkü sertifikalı tohumlukla buğday üretirseniz kimse size ilave destek vermiyordu. Tapunuz varsa alıyordunuz, yoksa destek de yoktu. Dolayısıyla çiftçi sertifikalı tohum kullanmıyordu. Biz görev geldiğimizde dedik ki; (Kim sertifikalı tohumluk kullanırsa ona destek vereceğiz). Sertifikalı tohumun kullanıldığı buğdayda verim artışı 250 bin tonları buldu. Üretim 75 bin tondan 250 bin tonlara çıktı. Yeni sürüm teknikleri geliştiriyoruz. Minimum düzeyde toprağı işlemek suretiyle tarımsal üretim yapacak teknikler üretiyoruz. Bunlardan biri sıfır veya işlemesiz tarım dediğimiz teknik. Bu teknikte traktör tarlaya 5 kez yerine 2 kez giriyor. Mazot, makine ve işçilikten tasarruf sağlanıyor. Tohum ekim makinelerini desteklemeye aldık. Desteklemeye de alacağımız sırta ekim adında yeni bir ekim şekli uyguluyoruz. Bu sayede 20 kilo tohum yerine 3-4 kilo yeterli olabiliyor. Bir dönüme 16-17 kilo daha az tohumluk kullanıyorsunuz. Bu tarla gününde enstitünün çalışma sahasındaki 10 ilden gelen çiftçilerle geliştirilen yeni çeşitleri ve yeni teknikleri paylaşma fırsatı buluyoruz. Bu enstitünün uluslararası hububat kuruluşları ile bilgi alışverişi var. "
Eker, GAP Eylem Planı kapsamında Diyarbakır'da Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi kuracaklarını ifade ederek, bu merkezde tarımla ilgili araştırmalar yapılacağını söyledi.
Merkezi iki yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını ifade eden Eker,
"Kuracağımız Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi ile Diyarbakır tarım açısından Ortadoğu, Afrika ve Avrasya'nın merkezi haline gelecek" dedi.
Daha sonra Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve çiftçilerle birlikte tarlada gezen Bakan Eker, Güneydoğu Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünce yeni geliştirilen ürün çeşitlerini bir süre inceledi.
Bakan Eker, etkinlik kapsamında ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 10 ilde yeni teknolojileri kullanarak üretim yapan çiftçilere "örnek çiftçi" olmaları dolayısıyla plaket verdi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı