Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü
Atıcı, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin 161 memeli, 460'ü aşkın kuş türü, 141 kadar sürüngen, 236 tür tatlı su balığı ve 480'e varan deniz balık türüyle, tür çeşitliliği açısından çok zengin olduğunu belirtti.
Avrupa kıtasının tümünde bitki türlerinin sayısının yaklaşık 12 bin 500 kadar olmasına mukabil, bugün Türkiye'de tespit edilmiş bitki türü sayısının hemen hemen bu sayıya yaklaştığını, yaklaşık 11 bin olan bitki türünün 3 bin civarındaki kısmının ülkeye özgü endemik türler olduğunu vurgulayan Atıcı, şöyle devam etti:
"Ülkemizin coğrafi konumu, iklim, jeoloji, toprak ve su kaynakları gibi farklı ekolojik değerlerinin uygun özellikler taşıması, kuşların göç yolları üzerinde bulunuşu, buzul çağlarında bir çok hayvana sığınak teşkil etmesi sebebiyle hayvan varlığı bakımından zengin bir çeşitlilik göstermektedir. Bu zengin tür çeşitliliği biyokaçakçılık konusunda ülkemizi de bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Ancak Bakanlığımız yapmış olduğu pek çok çalışma ile bitki ve gen kaçakçılığına karşı gerekli tedbirleri almakta, kaçakçılığın önlenmesi maksadıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın ilgili birimleri işbirliği halinde çalışmaktadır."
Atıcı, kaçakçılıkla mücadele maksadıyla Türkiye'nin kendi canlı tabii kaynakları üzerindeki haklarını koruyabilmesi maksadıyla yürürlüğe konmuş çeşitli düzenlemeler bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Yine taraf olduğumuz Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi'ne göre ülkeler kendi doğal kaynakları üzerindeki egemen haklarına sahiptir. Vatandaşlarımız da son yıllarda biyolojik kaynaklarla ilgili kaçakçılık olaylarına daha fazla hassas davranmakta ve ihbarlarda bulunmaktadır. Bu ihbarlar neticesinde kaçakçılar daha hızlı bir şekilde yakalanabilmektedir. Şahıslar eğer arazide yakalanmazlarsa yurt dışına çıkışları sırasında gümrük kapılarında yakalanmakta, yanlarındaki biyolojik materyallere el konulmakta ve cezai işlem uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın şüpheli gördükleri kişileri bakanlığımıza ya da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bildirmeleri ülkemizin gen kaynaklarının korunması bakımından çok önemlidir.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı