Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı ilaç zehirlenmesi eğitim

Bu haber kez okundu.

Dünya Veteriner Hekimler Günü
Her yıl farklı bir konunun öne çıkarıldığı bu günün konusu Antibiyotik Direnci’dir. Hayvanlarda başlıca bakteriyel infeksiyonlara karşı hayvanı korumak, tedavi etmek veya büyütme faktörü olarak yemden yararlanmayı ve üretimi artırmak amacıyla kullanıldığı belirtilen antibiyotiklerin beşeri hekimlikte de oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.
Halk sağlığı uzmanlarının üzerinde birleştiği konu çiftlik hayvanlarında rastgele ve bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin bakterilerde direnç sorunlarına yol açtığı, bu dirençli bakterilerin insanlara gıdalarla bulaştığı ve daha sonra kişiden kişiye aktarıldığıdır. Ayrıca antibiyotik direnç genlerinin de diğer bakterilere taşınabildiği bilinmektedir. Bu nedenle gıda kaynaklı infeksiyonlara yol açan antiyotik direnci, insanlardaki hastalığın daha ağır ve daha uzun sürmesine, tedavi maliyetinin artmasına ve hatta ölüme neden olabilir. Bu durum çocuklar için daha tehlikelidir.
Aslında tablo daha vahimdir. Çünkü insanlarda karşılaşılan hastalıkların %60’ı ve günümüzde dünyada yeni gelişen hastalıkların %75’inin hayvanlardan insanlara geçen zoonoz karakterde hastalıklar olduğu bilinmektedir. Bu hastalıklara neden olan bakterilerin antibiyotiğe dirençli olduğu düşünüldüğünde küresel salgınlara neden olmayacağını ise kimse iddia edemez.
Yukarıda belirtilen tablo dikkate alındığında antibiyotik kullanma sorumluluğu bile veteriner hekimlerin önemini ortaya koymaya yeterlidir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı artık bütün dünyada kabul gören tek sağlık tek tıp prensibini benimsemeli ve kendini çağın gereklerine göre geliştirmelidir. Yeni kurulan Halk Sağlığı Kurumunda veteriner hekimlere kadro bile vermeyen Sağlık Bakanlığı bu durumu acilen bir kez daha gözden geçirmeli ve bir an önce “korunma tedaviden üstündür” prensibini benimsemelidir.
 
Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu durumu göz önüne alarak özellikle veteriner ilaçlarının rastgele her yerde satışının önüne geçmeli ve sıkı bir takip ve kontrol sistemini kurmalıdır. Ne yazık ki son çıkarılan mevzuat veteriner ilaçlarının her yerde satışına izin verecek niteliktedir. Halk sağlığını koruyacak nitelikteki mevzuat sadece Sağlık Bakanlığını değil aynı zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını da ilgilendirdiğinden bu iki kurumun bir araya gelip ortak hareket etmesi en akılcı yöntem olacaktır.
Sonuç olarak antibiyotikleri iki ucu keskin bir bıçağa benzetmek mümkündür. Dolayısıyla özellikle antibiyotik direnci sorununun etkili ve en az masrafla önlenebilmesi için belirtilen ilaç çeşitlerinin gıda üreten hayvanlarda bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sorunun yetkili otoriteler, veteriner hekimler, tabipler ve hayvan yetiştiricileri/bakıcıları arasında çözülebileceği göz önüne alınarak, veteriner hekim reçetesi veya önerisi olmadan antibiyotiklerin hayvanlarda kullanılmasının engellenmesi, özellikle hayvan yetiştiricilerinin ilaç kalıntı arınma süresine uymadan gıda üretimi yapmamaları ve yetkili otoritelerin bununla ilgili sürekli eğitim programları düzenlemesi son derece önem taşımaktadır.
Kısaca sağlıklı insanın sağlıklı gıdaya ulaşması sağlıklı hayvandan geçer. Bunun sigortası ise veteriner hekimlerdir.

Bu vesileyle tüm halkımızın Dünya Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun.


Saygılarımızla 28/04/2012
AB Veteriner Hekim Platformu
web: www.abveteriner.org
Platform Kurumsal Üyeleri:
Ankara-Giresun-İstanbul-İzmir-Mersin-Afyonkarahisar- Antalya-Hatay-Adana-Amasya-Kayseri-Elazığ-Trabzon-Bursa-Kastamonu-Uşak-Malatya-Samsun-Trakya-Diyarbakır-Kahramanmaraş-Aydın-Şanlıurfa- Kocaeli Bölge Veteriner Hekim Odaları
Veteriner Gıda Hijyenistleri Derneği, Veteriner Hekimler Derneği, Hayvan Hakları İçin Veteriner Hekimler Derneği, Veteriner Halk Sağlığı Derneği ve Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı