Öne Çıkanlar Gıda lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Elma ihracatı Isparta'da düzenlenecek çalıştayda masaya yatırılacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü (MARİM), elma ihracatını 18 Aralık tarihinde Isparta Barida Otel’de düzenlenecek çalıştayda masaya yatıracak.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile MARİM’in birlikte gerçekleştirdiği ulusal boyuttaki ‘elma çalıştayı’ ile elma ihracatının az olmasının sebepleri araştırılacak. Söz konusu organizasyonla Türkiye’nin elma ihracındaki pazar payını artırılması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan MARİM Müdürü İsa Eren, çalıştaya büyük alışveriş merkezi, banka, hal ve meyve suyu fabrikası temsilcileri ve bakanlık yetkililerinin yanı sıra konusunda uzman bilim adamlarının yer aldığı 85 kişinin katılacağını söyledi. Organizasyonda Türkiye’nin Global Elma Endüstrisi’nde olması gereken yere taşınması adına kararlar almayı amaçladıklarını aktaran Eren, “Türkiye elmasını, ‘Türk Kirazı’ gibi markalaştırmak istiyoruz.” dedi.

Elma üretiminde dünyada Türkiye’nin 3. sırada yer aldığını ifade eden Eren, üretimin sadece yüzde 3’ünün ihraç edildiğini söyledi. Yeni Zelanda'nın ise 33. sırada yer aldığını ifade eden Eren, söz konusu ülkenin ürettiği elmanın yüzde 89’unu ihraç ettiğini belirtti.

İhracat miktarının düşük olmasının, sektörün atılım yapmasının önündeki en büyük engel olarak görüldüğünü aktaran Eren, “Türkiye’de yılda 2 milyon 500 bin tonun üzerinde elma üretiliyor. Bu, pek çok aşamada sağladığı istihdam, katma değer ve ülke ekonomisi açısından vazgeçilmez bir üretim dalıdır. Bu nedenle sektörün mevcut durumunun ve geleceğinin, tüm bu paydaşlarla ele alınması gerekiyor.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı