Öne Çıkanlar çiftçi tarım papaz erik fidanı adana tarım fuarı ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

''En İyi Antep Fıstığı'' Seçildi
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6'ıncısı düzenlenen Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada 2011 yılının ''En İyi Antep Fıstığı'' seçildi.
Güzelbey, Gatem Fıstıkçılar Sitesinde yaptığı konuşmada, Gaziantep fıstığının henüz hak ettiği yerde olmadığını belirtti.
Gaziantep fıstığının hak ettiği kadar tanıtımını yapamadıklarını ifade eden Güzelbey, şöyle konuştu:

''6 yıldır bunun uğraşını veriyoruz. Birçok kuruluş bize bu konuda destek verdi. Bugünkü geldiğimiz noktada bu destekçi arkadaşlarımızın çok büyük bir rolü vardır. Bu yıl için Gaziantep'te fıstık rekoltesinin 80 bin ton olduğunu biliyoruz. Bu rakam bizim için az. İran'ın yaptığı rekolte ile mukayese edilirse Gaziantep'in daha çok fazla emek vermesi gerekiyor. Peki aynı fıstık mı, asla değil. Gaziantep fıstığı dünyanın en lezzetli fıstığıdır. Bunu özellikle yurt dışına gidip de fıstık çeşitlerini gören arkadaşlarımız bilmektedir. Yediğinizin fıstık mı, kabak çekirdeği mi, anlayamazsınız. Ama Gaziantep fıstığı kalitesi ve lezzetiyle tamamen farklıdır.''

Başkan Güzelbey, tüm fıstık üreticilerine başarı ve bol hâsılat diledi.

Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan ise festivalle birlikte ülke çapında Antep fıstığının tanıtımına önemli bir ivme kazandırıldığını belirterek, Antep Fıstığının tanıtımına verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'e teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açık artırma ile bu yılın fıstık ağası seçimi yapıldı. Mustafa Karakuş adlı çiftçi, fıstık festival etkinliklerinde dağıtılmak üzere bin 250 kilogram fıstık bağışlayarak 2011 yılının fıstık ağası seçildi. Karakuş, fıstık üreticilerine ve yarışmaya katılan çiftçilere başarılar diledi.
Jürinin yaptığı değerlendirme sonunda En İyi Antep fıstığı Birinciliği Edip Şahin 91.6 puan ile (3 bin Lira), İkinciliği Osman Şahan 90.9 puan (2 bin Lira), üçüncülüğü Emine Erdem 90.6 (Bin Lira) dördüncülüğü Mukkerrem Aslan 90.1 (750 Lira) ve beşinciliği Alettin Tunçerdem 89.9 (500 Lira) puan elde ederek yarışmaya katılan 52 üretici arasından bu yılın En İyi Antep Fıstığı üreticisi ödülünü almaya hak kazandılar.

Dereceye giren diğer üreticiler ile birlikte ödüllerin 14-18 Eylül 2011 tarihinde gerçekleştirilecek festival töreninde verileceği bildirildi.

Yarışmaya Gaziantep Ak Parti Milletvekili Halil Mazıcıoğlu ve Ali Şahin, CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Meclis Başkanı Zeki Yağcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Settar Çanlıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, ilgili oda başkanları ve çok sayıda fıstık üreticisi katıldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı