Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları üretim abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Enerji fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle sanayici bütçe hazırlayamıyor
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, enerji fiyatlarındaki belirsizlikler nedeniyle birçok sanayicinin 2013 bütçelerini hazırlamakta zorlandığını söyledi. Elektrik Piyasası Kanunu hakkında açıklama yapan Özgümüş, enerjinin, hem ekonomik hem siyasi hem de dış politika açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydetti

    Enerjinin Türkiye için ekonomik ve siyasi alanda çok önemli bir konu olmasının yanında, dış politika açısından da oldukça önem taşıdığını söyleyen Özgümüş, “Türkiye ithalatının yaklaşık olarak yüzde 24’ünü enerji oluşturmakta ve bu da dış ticaret açığını ciddi bir biçimde artırarak cari açığı tetiklemektedir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan rekabet gücü eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri de enerji fiyatlarının rekabet ettiğimiz ülkelere göre çok daha yüksek olmasıdır. Enerji fiyatlarındaki belirsizlikler nedeniyle birçok sanayici 2013 bütçelerini hazırlamakta ciddi biçimde zorlanıyor.” dedi.

    Bütün bunların yanında enerjinin dış politika açısından da stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Özgümüş, “Son 50 yıl içerisindeki savaşların hemen hemen hepsi, özellikle enerji bölgelerini ele geçirmek ya da enerji yollarının güvenliğini sağlamak için yapılmıştır. Bugün AK Parti iktidarı binbir yalanlarla ‘Suriye’de halkın özgürlüğünü savunuyoruz’ diyerek, neredeyse bizi komşu ülkeyle savaşın eşiğine getirdi. Şu anda Suriye’de devam eden savaş aslında bir özgürlük savaşı değil, batı emperyalizminin enerji yollarını açabilmek adına verdiği mücadeledir. AK Parti’de bu amaçla batı emperyalizminin taşeronluğunu yapmaktadır.” diye konuştu.

    Türkiye’nin enerjide yaklaşık yüzde 76 dışa bağımlığı olduğunu ve petrol ithalatının toplam yüzde 63’ünün, doğalgaz ithalatının ise yüzde 77’sinin Rusya ve İran’dan yapıldığını belirten Özgümüş, “Bir Çin atasözü vardır, ‘Uçurumu Sevenlerin Kanatları Olmalı’. Sermaye birikimin yok dışa bağımlısın, enerjin yok dışa bağımlısın, savaş teknolojin yok dışa bağımlısın ancak buna rağmen taşeronluk adına Rusya ve İran’la ilişkilerini bozmayı göze alıyorsun. Türkiye enerji konusunda çok tehlikeli bir noktaya geliyor, siyasi nedenlerle kışın tam ortasında İran ve Suriye’nin Türkiye’nin doğalgazını kesmesi, Türkiye ekonomisi için bir felaket senaryosunun başlangıcı olur.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı