Öne Çıkanlar çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Gap Çiftçisinin Eğitimine Fuar Desteği
 GAP çiftçilerinden 150 kişilik grup Adana'da yapılan tarım fuarına katıldı. Fuarda profesyonel çiftçiliği öğrenen grup, yanlış uygulamalarının farkına vardı. GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında fuara katılan 150 çiftçi, üç gün standları gezdi.

GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP-TEYAP) kapsamında çiftçiyi bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları hızlandırıldı. Proje dahilinde Adana'da düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na GAP'tan 150 çiftçi götürüldü. Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Mardin, Kilis ve Şırnak illerinden fuara katılan çiftçiler, buarda tarım ile hayvancılıktaki gelişmeler konusunda uzman kişilerden bilgi aldı. Hayatında ilk defa fuara giden birçok çiftçi yapılan organizasyondan dolayı GAP-TEYAP yetkililerine teşekkür etti. 150 kişilik grup, 350 firmanın katıldığı 35 bin metrekare alanda kurulan fuarın tüm standları gezdi. Yem bitkileri, tarımsal ürünler, iş makineleri, hayvancılık ve sulu tarımla ilgili değişik konularda uzman kişilerden bilgi alan çiftçiler, organizasyondan memnun kaldı.

Tarım konusunda yeni teknolojik ekipmanları yerinde inceleyerek çiftçileri tarımla ilgili yeniliklerden haberdar etmeyi hedeflediklerini belirten GAP-TEYAP İşletme Bakım ve Yönetim Uzmanı İbrahim Şahin, şunları kaydetti:

"Çiftçilerimiz için faydalı bir fuar olduğunu düşünüyorum. Uluslararası ticaretin çok hızlı bir şekilde geliştiği günümüzde fuarların önemi vazgeçilmez bir şekilde artmaktadır. Fuarlar, büyük bir titizlikle yürütülen çalışmaların ve büyük emeklerin sonucu elde edilen ilk ürünlerin ve son teknolojilerin sergilendiği yerlerdir. Bu özelliklerinden dolayı fuarlar, ekonomik ve sosyal hayatın bir aynası olduğu gibi aynı zamanda dış ekonomik ilişkilerin de bir göstergesidirler. Bizde Proje gereği çiftçilerimizin bu konularda eksiklerinin olduğunu tespit ettik. Bu çerçevede GAP'ın tüm illerinden çiftçilerimizi Adana fuarına getirdik. Bu tür faaliyetlerimiz devam edecektir."

Fuara Şanlıurfa Tektek bölgesinden iştirak eden Kerim Demirdağ da organizasyonun çok faydalı geçtiğini belirterek, yeni bilgilere kavuştuğunu ve bundan sonra hayvancılığı daha bilinçli ve teknik olarak yapacağını söyledi. Bu tür organizasyonların çok yararlı olduğunu söyleyen Şanlıurfa Harapsor köyü çiftçilerinden Halil Müjdeci ise duygularını şe şekilde aktardı:

"Bu tür organizasyonlar sürekli olmalıdır. Tarıma bakış açımız değişti. Yaptığımız tarımın çok geride olduğunu fark ettik. Burada gördüğümüz son teknolojik gelişmeleri alıp kendi arazimizde uygulayacağız. Bu tür fuarlar nerede varsa artık gidip takip edeceğim."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,