Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi teknoloji mazı fidanı çit mazı fidanı mikado kayısı fidanı

Bu haber kez okundu.

İsrailli Uzmandan 'Karpuz' Semineri
Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamini bünyesinde bulunduran karpuz, aynı zamanda da kısırlığı önleyici 'sitrulin' adlı maddeyi de içeriyor. 'Mucize besin' olarak adlandırılan karpuz, Adana'da da bölge çiftçisinin de en önemli geçim kaynağı arasında yer alıyor.

Tekbaş Sulama İnşaat ve Tarım Şirketi ve Netafim tarafından Adana Ticaret Odası Sosyal Hizmetler ve Eğitim Vakfı (ATOSEV) Sosyal Tesislerinde 'Mucize Besin: Karpuz' konu başlığı altında bir konferans düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan İsrailli agronomist (bilimsel tarım uzmanı) Eli Matan, doğru aşamaları uygulayıp, bilinçli bir üretim yapılması halinde karpuzdaki verimin daha da artacağını vurguladı.

"MUTLAKA TOPRAK ANALİZİ YAPILMALI"

Karpuzun vitamin açısında da oldukça zengin olduğu bilgisini de veren Matan, "Karpuzda, bol miktarda likopen, B1, B2, C vitaminleri, demir ve potasyum gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin bulunuyor." dedi. Çiftçilere toprak analizi yaptırmaları çağrısında bulunan Matan, toprakta bulunan bitki besin maddesi miktarı ve yetiştirilecek bitkinin, gübre cinsi ve miktarının belirlenmesi için sadece tabloların da yeterli olmadığının altını çizdi.

Matan, "Kendi toprağınızın yapısı kullanılacak ilaç ya da gübre miktarını değiştirebilir" ifadesini kullandı. Karpuzda kısırlığı önleyici 'sitrulin' maddesinin olduğuna işaret eden Matan, söz konusu maddenin vücutta arginin üretimini arttırdığını anlattı. Matan, sitrulin maddesinin de karpuzda en çok kabuğundaki beyaz kısımda bulunduğunu da sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,