Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Kayısı festivalinde 38. Yıl
 Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda düzenlenen festivalin açılış töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Halkoyunları gösterilerinin sunulduğu törende konuşan Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, ilçenin Akdeniz Bölgesi’nin tarım sektörüne en fazla katkı sağlayan yerlerden biri olduğunu söyledi.

Mut’ta 1947 yılında başlayan sofralık kayısı üretiminde bu gün ciddi mesafeler alındığını belirten Orhan, Türkiye’nin kayısı ihtiyacının yüzde 70’ini karşıladıklarını ifade etti. Orhan, “Geleneksel Mut kayısı kültür ve Sanat Festivalimizin bu yıl 38.’sini yapıyoruz. Bütün çiftçilerin, üreticilerin bayramı hasattır. Bu hasat dönemini de bir bayram havasında yaşatmak için bu festivali düzenliyoruz” diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin ise, kayısı üretiminde en önemli iki unsurun tanıtım ve ihracat olduğunu belirtti. 62 yılda köklü bir kayısı kültürü oluşturulduğunu ve çiftçi kayısı sisteminin getirildiğini hatırlatan Şahin, hedeflerinin ise ihracatı geliştirmek olduğunu vurguladı.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’da ilçe halkının çalışkan ve sıcak kanlı olduğunu kaydetti. İlçe halkına müjde veren Güzeloğlu, Mut Karacaoğlan Çınar Altı’nın düzenlenmesi için 500 bin TL, Alahan manastırı için ise 1 milyon TL’nin üzerinde para ayrıldığını dile getirdi. Vali Güzeloğlu, Mersin’i Karaman’a bağlayan yolun da en geç 2012 yılında biteceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, ilçeye hizmetlerinden dolayı katılımcılara plaket verildi. Kayısı yeme yarışmasının ardından bolluk ve bereket olması amacıyla Dilek Havuzu’na protokol tarafından kayısı döküldü.

Festivalin açılışına milletvekilleri Nebi Bozkurt, Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer, Ali Öz, Mevlüt Akgün, Danıştay üyesi Ali İhsan Şahin, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, çevre il ve ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalde Musa Eroğlu, Hasan Yılmaz ve Esen Şahin’de sahne alarak konser verecek.
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,