Öne Çıkanlar şap aşısı lavanta yetiştiricilliği hünnap meyvesi tarımsal destekleme trakya

Bu haber kez okundu.

Kiraz bulunamayınca yarışma kategorileri değişti
 Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl geleneksel olarak yaptıkları ''Yarımca Altın Kiraz Festivali''nin 39'uncusunun 17 Haziran'da Yarımca Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirildiğini söyledi.
Belediye Meclis Salonunda dün de, festivalin ödül töreninin yapıldığını ve kiraz yetiştiricilerinin ödüllendirildiğini belirten Pehlivan, uzman kişilerden oluşan jürinin bağları tek tek gezerek puanlama yaptığını, kategoriler arasına bu yıl ilk defa ''bağ bakımı''nı da eklediklerini kaydetti.
Yunus Pehlivan, yarışmada, ürün bulunamaması yüzünden Van, Napolyon ve Ziraat-900 kiraz cinslerinin yarışma kategorisinden çıkartıldığını bildirdi.
Bu yıl Mayıs ayı sonu, Haziran ayı başında bölgenin çok yağış aldığını, bu nedenle kaliteli ürün elde edilemediğini dile getiren Pehlivan, yarışmada kaliteli ürün arandığı için Van, Napolyon ve Ziraat-900 cinslerinde ödüle layık ürün bulunamadığına dikkati çekti.
Kiraz yetiştiricilerinin zamanla arazisini satmasıyla her geçen yıl ürün miktarında azalma olduğunu anlatan Pehlivan, bazı yetiştiricilerin de kiraz bağlarını orman arazisine kurduğuna değinerek, şöyle konuştu:
''Bahçesinde hobi olarak kiraz yetiştirenler de olduğu için bölgedeki kiraz yetiştiricilerinin sayısı net olarak bilinmemektedir. Ancak bölgedeki sorun, mevcut kiraz bağlarının çoğunun orman arazisi içinde kalmasıdır. Geçmişten beri yetiştiriliyor ama sonuçta orman arazileri içinde olduğu için Çevre ve Orman İl Müdürlüğü mahkeme kararıyla bu duruma müdahale ediyor. Güvenliği sağlamak, kiraz yetiştiricilerinden kaynaklanabilecek orman yangınlarının önüne geçebilmek için bağ yollarının açılmasına izin vermiyor, oralardaki kulübeleri yıkıyor. Eskiden kiraz bahçeleri vatandaşın tapulu arazisiydi ama orman arazisinde olanlar kaldı. Yetiştiriciler değerli olan arazilerini satmayı tercih edince zamanla kaybolmaya yüz tutmuş bir ürün haline dönüştü.''
Her yıl kiraz fidanı dağıttıklarını dile getiren Pehlivan, ayrıca festival kapsamında yetiştiricilerin ürünlerini satın alarak onları teşvik etmeye ve desteklemeye çalıştıklarını kaydetti.
Yunus Pehlivan, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkilileriyle, bölgede kiraz yetiştiriciliğinin artırılması amacıyla tapulu arazilerin etrafının çevrilmesi, fidan ekimi, yetiştirilmesi, üreticilerin eğitilmesi yönünde zaman zaman kararlar aldıklarını sözlerine ekledi.
Bu arada, festival kapsamında yapılan yarışmanın dalbastı kategorisinde İlyas Bilgili'nin, karabodur kategorisinde Hüseyin Gülşan'ın, bağ bakımı kategorisinde de İbrahim Çelik'in birinci olduğu bildirildi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,