Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

KKTC Tarım Bakanı Amcaoğlu: Adana dünyaya açılan penceremiz
Tarım Fuarına katılmak üzere Adana’ya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ı ziyaret ederek bir süre görüştü.
KKTC Mersin Konsolosu Zaliha Erdem ile Aldırmaz’ı ziyaret eden konuk bakan, Adana’yı KKTC’nin dünyaya açılan en önemli pencerelerinden biri olarak niteledi.

Adana ile KKTC ilişkilerine çok büyük önem verdiklerini belirten Amcaoğlu, “Kuzey Kıbrıs’ta yetiştirdiğimiz ürünlerin pazarlanmasında, ihracat aşamasında Adanamızın çok büyük katkıları var. Dünyaya açılmamızda ayrı bir önemi var. Bizler ambargolar altındayken, Adana ve Mersin bizim için dünyaya açılan pencere oldu” dedi.
Bakan Amcaoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın gelişmesinde yerel yönetimlerin büyük katkılarını gördüklerini söyleyerek, “Anavatan ile yavru vatan nasıl et ve tırnak gibiyle bunun yerel bazda da gerçekleşmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, “KKTC bizim bir parçamız” ifadesini kullandı. Zaman zaman eğitim faaliyetleri için Kıbrıs’a gidildiğini anımsatan Aldırmaz, bundan büyük mutluluk duyduğunu anlattı.
Aldırmaz, şöyle devam etti: “Aynı coğrafyada bulunuyoruz. Bu bölgede 150 kilometre mesafede 7 milyon nüfus var. İki çok önemli liman var. KKTC zengin Akdeniz havzasında. Geçmişte sıkıntılar yaşandı ama artık zaman bizim lehimize işliyor. Gelişiyoruz ve büyüyoruz. Geçtiğimiz günlerde AB elçilerine bilgi verdim. AB ile ilişkiler sorulduğunda ‘Fazla naz aşık usandırır’ şeklindeki sözümüzü hatırlattım. Avrupa nüfusu çok yaşlı oysa bizim yaş ortalamamız 24 dolayında. Bu coğrafyada bize ihtiyaç var. Bizler birbirimize sahip çıkacağız. Bakınız Somali’de kimse yok ama bizler varız. Gençler muhteşem işler başarıyorlar. İnşallah yarınlar daha güzel olacak.”
Konuşmaların ardından KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu ile Başkan Vekili Aldırmaz birbirlerine çeşitli hediyer sundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,