Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur ayçiçeği ilaç zehirlenmesi chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Köylü kadınlar için büyükbaş hayvan bakım kursu açıldı
Bitlis merkeze bağlı Yolalan köyünde İş-Kur ve Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla kadınlar için büyükbaş hayvan bakımına yönelik 30 günlük bir eğitim kursu açıldı. Eğitimde hayvan sağımı, besleme, ağıl durumu, makineli sağma, temizlik ve hijyenli bir ortam sağlayarak sağlıklı yaşam gibi konular ele alınıyor.

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, ”Eğitim yayım çalışmaları kapsamında tarımda asıl üretimi yapan, tarlada, bağda, bahçede çalışan ağılda hayvana bakan yani tarımın asıl emek veren kadın çiftçilerimize yönelik eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık vermeye başladık. Bu amaçla İŞKUR İl Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde özellikle kadın çiftçilerimize havyan bakımı ve besleme, süt sığırcılığı konusunda bir eğitim ve yayın çalışması başlattık. Amacımız hayvancılığın günün koşullarına uygun bir şekilde daha teknik daha modern anlamda yapılması ve burada ki hayvancılık yapan ailelerin bu anlamda hayvancılıktan gelir elde etmesidir." şeklinde konuştu.

İş Kurumu İl Müdürü Alaattin Aslan ise "Bu tür eğitimlere doğuda ihtiyaç var. Bunu anladık. Bu ineklerimizin sağmaları ile ilgili eğitim alarak sağma konusunu gördük.” dedi.

Kursa katılan köylülerden Yasemin Koçak, "Hayvan bakıyoruz ama o kadar bilgimiz yoktu hayvan konusunda mesela ahırın ışıklandırılması, derecenin kaç derece olması sıcaklığın,soğukluğun. Biz hayvanlarımızı çok şey yapıyorduk mesela barınaklarını kapatıyorduk soğuk almasın diye meğerse zararlıymış.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı