Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda vairo badem çeşidi şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Malatya'nın en güzel kuzusu seçildi
6. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı kapsamında, 'En Güzel Kuzu' yarışması gerçekleştirildi. Malatya Belediyesi Kültür AŞ tarafından Mişmiş Park Fuar Alanı'nda düzenlenen yarışma renkli görüntülere sahne oldu.

        20 yetiştiricinin kuzularıyla katıldığı yarışmada Yazıhan ilçesinden Ferhan Güler'in kuzusu birinci, Akçadağ ilçesinden Kamil Yavuz'un kuzusu ikinci ve Kuluncak'tan Hasan Kalkan'ın kuzusu ise üçüncü oldu. Yarışmada en güzel kuzuların sahiplerine birinciye Cumhuriyet altını ve 100 TL’lik hediye çeki, ikinciye yarım altın ve 100 TL değerinde hediye çeki, üçüncüye de çeyrek altın ve 100 TL'lik hediye çeki verildi. Finalde yarışan tüm kuzu yetiştiricilerine ayrıca hayvan yemi ve çeşitli hediye edildi.

        Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, birlik olarak küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sorunlarının çözümü için ekonomik, sosyal ve eğitsel anlamda çok sayıda proje yürüttüklerini belirtti. Projelerin yanı sıra yetiştiriciliğin özendirilmesi için yarışmalar düzenlediklerini anlatan Akın, hayvancılığın gelişmesi, ülkenin kalkınması için yeni projeler üretmeye devam edeceklerini kaydetti.

        Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan, 2007-2008 yıllarında yaşanan kuraklıkla küçükbaş hayvan sayısında azalma olduğunu fakat bakanlığın teşvik ve destekleri ile bu sıkıntının bir yıl gibi kısa sürede telafi edildiğini belirtti. Özcan, "2011 yılında küçükbaş hayvan sayısı yeniden 29.5 milyona çıktı. Bizim coğrafyamızın meteorolojik, toprak yapısı gereği üretime en uygun hayvan yetiştiriciliği koyunculuktur. Bu alanda bakanlığımız önemli destek ve teşviklerin yanı sıra ciddi kaynak ayırdı. Sadece geçen yıl üreticilerimize 180 milyon TL destek sağlandı. Bu yıl hayvancılık sektörünün desteklenmesi için de büyük kaynaklar ayrıldı." dedi.

        Tarım İl Müdürü Hamit Aygül ise Malatya'nın 580 bin hektarlık mera alanı ile önemli bir hayvancılık merkezi olduğunu ifade etti. Meralardaki ot kalitesinin düşük olması ve yağış yetersizliği nedeniyle küçükbaş hayvancılığın istenilen seviyede olmadığını anlatan Aygül, “Son yıllarda mera ıslah çalışmaları ile ve bakanlığımızın desteği ile küçük ve büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde önemli gelişmeler kaydedildi. 2011 yılında küçükbaş hayvancılıkta yüzde 5, büyükbaş hayvancılıkta ise yüzde 25 artış sağlandı. Et üretiminde yüzde 7.7, süt üretiminde de yüzde 25 artış kaydedildi." diye konuştu.

     AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, 10 yıllık AK Parti hükümeti döneminde tarım ve hayvancılık alanında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirtti.

        Yarışmayı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Malatya Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Nalçacı ile çok sayıda davetli de izledi. Yarışmada, ilk üçe giren kuzu sahipleri, AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz tarafından Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı