Öne Çıkanlar Bitlis tarım interfresh tohum desteklemesi ordu fındık fiyatları

Bu haber kez okundu.

Mersin’deki narenciye festivali renkli görüntülere sahne oluyor
Mersin’de bu yıl 2.'si gerçekleştirilen Narenciye Festivali renkli görüntülere sahne oluyor. Festivalin yapılacağı alandaki ürünler narenciye ürünleri ile süslenirken yabancı ülkelerden gelen grupların gösterisi festivali renklendirdi.
Mersin’deki Adnan Menderes Bulvarı’nda bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilen Narenciye Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada Mersin'in Türkiye tarımında ve özelde ise narenciye üretiminde özel bir yere sahip olduğunu belirtti.
Mersin'in tanıtımındaki eksiklikleri düzenledikleri festivallerle katkı sunmayı arzuladıklarını ifade eden Güzeloğlu şöyle devam etti: ''Narenciye Festivali de bu anlamda çok önemli. Çünkü Mersin adeta bir narenciye diyarı. Festival oldukça renkli görüntülere sahne olacak. Herkesi festival kapsamındaki etkinliklere katılmaya çağırıyorum'' şeklinde konuştu.
Çocuklarına narenciye suyu tükettirmeleri için ebeveynlere seslenen Güzeloğlu şöyle devam etti: ''Narenciye ürünleri son derece yararlı. Bu yüzden çocuklarımıza bol bol narenciye ürünleri yedirip suyunu içirmeliyiz. Böylece daha sağlıklı bir toplum oluşturabiliriz.”
Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir de 1 yıldır çalışmalarını sürdürdükleri festivalin amacına uygun geçeceğine inandığını söyledi.
Tarımın Mersin ekonomisinin öncü sektörlerinden birisi olduğunu vurgulayan Özdemir, “Narenciye ise bu sektörün ana omurgası. On binlerce aile geçimini narenciye ile sağlamakta. Ticaret ve sanayi alanında birçok işletme narenciye temelinde hizmet vermekte, yaş meyve ve sebze ihracatında en çok işlem hacmi yine narenciye üzerinde gerçekleşmekte'' ifadesini kullandı. 2010 yılı sonu itibarıyla Mersin'de 406 bin hektarlık tarım arazisinin 26 bin hektarlık bölümünün narenciye bahçesi olarak kullanıldığına dikkat çeken Özdemir şöyle devam etti: “Bu alanda 1 milyon ton civarında narenciye üretimi gerçekleştirilmekte. Üretilen narenciye ürünlerinin 390 bin tonu yurt dışına pazarlanmakta ve bu ihracattan ise 270 milyon dolar gelir elde edilmekte.” Festival’de narenciye ile süslenmiş maketlerde kortej yürüyüşüne katıldı.
Bulgaristan, Romanya, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Gine, Gana, Sierra Leone, Hindistan, Gürcistan, Ukrayna ve Nijer'den gelen sanatçıların katıldığı yürüyüşün ardından kısa dans gösterileri sunuldu. Özellikle Bulgaristan’dan gelen grubun kıyafetleri ile yaptıkları gösterileri büyük ilgi gördü.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,