Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

MKÜ'de Tarım Paneli
Mkü Tayfur Sökmen yerleşkesindeki Atatürk konferans salonunda düzenlenen "Amik Ovası'nda Yanlış Arazi Kullanımı, Anız Yakma Sorunu ve Çözüm Önerileri" konulu panelin açış konuşmasını yapan Güder, üniversitelerin toplumun sorunlarını herkesten önce gören ve bu sorunların çözümü için toplumu yönlediren önemli kurumlar olduğunu söyledi.

Güder, Mkü'nün 20 yıldır bulunduğu coğrafyada topluma hizmet uygulamaları ve bilim alanındaki çalışmalarla toplumun refahı için çalıştığını vurgulayarak, Amik Ovası'nın, Türkiye'nin en verimli arazilerinden kabul edildiğini dile getirdi.

Amik Ovası'nda yanlış arazi kullanımı ve anız yakımından dolayı tarım arazilerinin büyük zarar gördüğüne değinen Güder, bu sorunun önüne geçebilmek için toplumun aydınları olarak ciddi adımlar atmak gerektiğini kaydetti.

Güder, söz konusu sorunların halk tarafından bilinmesi ve bir daha bu tür yöntemlere başvurulmaması için toplantılar, konferanslar hatta eylemler yapılmasının zorunlu bir durum olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tarım arazilerine zarar veren çiftçilerin tespit edilip haklarında yaptırım uygulanması gerekiyor. Milletin öz varlığı olan bu araziler şu anda birilerinin elinde olabilir fakat bu topraklara hiç kimsenin zarar vermeye hakkı yok. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün kuracağı bir yapı ile çok kıymetli olan bu arazilere zarar verenlerin tespiti ve arazilerin kontrolünün yapılması gerekiyor. Bu zararların önüne geçmek için çiftçilere caydırıcı cezalar uygulanmalı, hatta verilen desteklerin çekilmesi şart. Aksi takdirde bu araziler, yanlış kullanım ve anız yakma sorunundan dolayı çok büyük zarar görecek." Bunun bilinmesi gerekiyor."

Açış konuşmasının ardından Mkü Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özdemir başkanlığında Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Şeref Kılıç, "Amik Ovası'nda Toprak Etüt Çalışması ve Arazi Kullanım Planlaması", Yrd. Doç. Dr. Kemal Doğan, "Anız Yakmanın Zararları", Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Çelik, "Korumalı Toprak İşleme Sistemi", Mkü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serap Görücü Keskin de "Alternatif Anız Yönetim Şekilleri ve Bu Amaçla Kullanılan Makineler" başlıklı konular hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çiftçiler katıldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı