Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Şanlıurfa tarımın merkezi olacak
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen “2. Ulusal Antep Fıstığı ve Badem Çalışma Grubu Toplantısı”na katıldı. GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Antep fıstığı ve bademle ilgili tanıtım filmleri gösterildi. Toplantının açılış konuşmalarını Enstitü Müdürü Dr. Hüseyin Arslan ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Necdet Kaplan yaptı.

ŞANLIURFA (CİHAN)- Necdet Kaplan, yaş ve kuru meyveyle ilgili farklı şehirlerde çalışma grubu toplantılarını sürdürdüklerini söyleyerek, bu toplantılarla çalışma gruplarında meyvenin etki analizlerini yaptıklarını belirtti. TAGEM olarak meyveye çok önem verdiklerini, ancak kuru olunca öneminin bir kat daha arttığını ifade eden Kaplan, bu toplantılarda çiftçi, sanayici, kamu ve üniversiteleri bir araya getirip bir sinerji ortaya çıktığını anlattı.

Vali Celalettin Güvenç ise tarım sektörüne yapılacak yatırımlarla Şanlıurfa’nın, tarım ve ziraatın başkenti olacağını ve sadece Türkiye’de değil Dünyanın önemli tarım merkezlerinden biri haline geleceğini söyledi.
Tarım ve ziraat konusunda yürütülen bilimsel çalışmaların, çiftçilere ve bölge insanına ulaştırılması gerektiğinin altını çizen Güvenç, “Tarımın ve ziraatın başkenti olacak, bu il. Dünyada tarımın örnek gösterilen illerinden birisi olacak. 12 milyon dekar sulanacak arazi, cennet gibi bakir toprakları var. Dolayısıyla burası gelecekte sadece Türkiye'nin değil dünyanın önemli tarım merkezlerinden birisi olacak.” şeklinde konuştu. Vali Güvenç, toplantıda alınacak kararlar ve yapılan çalışmaların toplantıya katılamayan çiftçilere, vatandaşlara da ulaştırılmasını istedi.

Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, GAP TAGEM Enstitüsü Müdür Vekili Dr. Hüseyin Arslan, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,