Öne Çıkanlar interfresh fuar hatay tarım fuarı chicago borsası ığdır pamuğu özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Şenkaya'da buzağılar güzellikte yarıştı
ERZURUM (CİHAN)- ‘Erzurum Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi’ kapsamında, Tarım İl Müdürlüğü ve Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin işbirliği ile Şenkaya’da Buzağı Güzellik Yarışması düzenlendi. Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Şenkaya Kaymakamı Mutlu Akyol, Şenkaya Belediye Başkanı Görbil Özcan, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Durkaya Ören, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya, Şenkaya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ali Aslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Altun, Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Serhat Fıratlıgil’in de katıldığı yarışmada, hayvan sahipleri yarışma öncesinde buzağılarını özenle süsledi. 55 buzağının yer aldığı yarışmanın jürisi Tarım İl Müdürlüğü tarafından belirlenirken, her bir buzağı ayrı ayrı değerlendirildi.

Törende konuşan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, ‘Bakü- Tiflis- Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'nı işleten şirket ile yapılan işbirliği sayesinde Erzurum’da boru hattının geçtiği 63 köyde kırsal kalkınmaya yönelik önemli faaliyetler gerçekleştirildiğini söyledi. Özellikle tarım ve hayvancılığın gelişmesi için önemli destekler verildiğini vurgulayan Rektör Koçak, Atatürk Üniversitesi’nin bu tip projelerle bölgeye desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Rektör Koçak, açılışını yaptığı Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin Şenkaya şubesine projenin önemli desteklerinin olduğunu ve bu şubenin bölgedeki hayvancılığın gelişmesinde önemli rol oynayacağını ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Altun da geçen yıl başarıyla tamamlanan Erzurum İli Büyükbaş Hayvan Islahı Projesi’ne proje koordinatörlüğünün önemli destekler verdiğinin altını çizerek, hâlihazırda uygulanan teşvikler hakkında bilgi verdi.
Erzurum Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya ise Şenkaya’nın gerek hayvan varlığı gerekse mera açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek, modern bir kesimhane yapılmasının ilçe ekonomisine önemli katkıda bulunacağını ifade etti.

Programda yapılan yarışmada dereceye giren buzağıların sahiplerine ödülleri, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Şenkaya Kaymakamı Mutlu Akyol ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Altun tarafından verildi.

Yarışmada birinci olan buzağının sahibi Çağlar Öz, süt sağım makinesi, ikinci olan buzağının sahibi Yıldırım İlhan, cumhuriyet altını, üçüncü olan buzağının sahibi Onur Ergül ise yarım altın ile ödüllendirildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi