Öne Çıkanlar teknoloji aa chicago borsası besi sığırı yetiştiriciliği tarım

Bu haber kez okundu.

Sirbistan ile Tarimsal İşbirliği Anlaşmasi İmzalandi
ANKARA (ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Sırbistan Tarım, Ticaret, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Dusan Petrovic, iki ülke arasında Tarım Alanında İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı. Anlaşmayla birlikte, iki ülke arasındaki tarımsal alandaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen Sırbistan Tarım, Ticaret, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Dusan Petrovic ve beraberindeki bir heyetle görüştü. Bakanlık makamında gerçekleştirilen görüşmede Bakanlar, iki ülke arasındaki tarımsal işbirliği konuları üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Görüşmede konuşan Bakan Eker, Türkiye’nin son yıllarda Sırbistan’la iyi ilişkiler içinde bulunduğunu belirterek, Balkanlar’daki barış ve istikrarın hem iki ülke, hem de dünya barışı açısından önemli olduğunu vurguladı. Küreselleşme ile birlikte insanların refah düzeyinin ve küresel değerlere ulaşma arzusunun arttığını ifade eden Bakan Eker, siyasi otoritelerin buna göre politikalar oluşturması gerektiğini bildirdi.

-“TÜRKİYE İLE SIRBİSTAN ARASINDAKİ TARIMSAL TİCARET HACMİ 48 MİLYON DOLAR”-

Bakan Eker, Türkiye ile Sırbistan arasındaki tarımsal ticaret hacminin 48 milyon dolar civarında olduğunu, bu rakamın iki ülkenin de yararına olacak şekilde arttırılması gerektiğini ifade etti. Konuk Bakan Petrovic de yaptığı konuşmada, Sırbistan ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin en üst düzeyde yürütüldüğünü, bölgedeki barış ve istikrar ortamının iki ülkenin de yararına olacağını söyledi.

-“TÜRKİYE İLE DAHA ÇOK İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ”-

Türkiye ile Sırbistan arasında 1990’lı yıllardan beri serbest ticaret anlaşmasının bulunduğunu hatırlatan Bakan Petkovic, Türkiye ile gıda, tarım ve hayvancılık alanında daha çok işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.
Yapılan konuşmaların ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile Sırbistan Tarım, Ticaret, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Dusan Petrovic, iki ülke arasında “Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı imzaladılar. Anlaşmayla birlikte “gıda, tarım ve hayvancılık” alanındaki var olan işbirliği imkanları daha da artırılacak.
İmzalanan anlaşmanın ardından, tarımsal işbirliği konularını belirlemek ve bundan sonraki çalışmalara ilişkin heyetler arası görüşmeler yapıldı.

-İŞBİRLİĞİ KONULARI-

Mutabakat Zaptında yer alan işbirliği konuları şöyle:
-Bitkisel üretim, tohum endüstrisi, bitkisel yağlar, hububat ve bağcılık
-Hayvancılık, yem bitkileri ve balıkçılık
-Veterinerlik ve bitki sağlığı
-Tarım ve hayvancılıkta ortak projelerin yapılması
-Gıda işleme, paketleme ve pazarlama
-Kırsal alanda iş olanaklarının arttırılması ve ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi
-Araştırma, kırsal kalkınma ve altyapı ile yayım hizmetleri
-Tarıma dayalı sanayi, seralarda alternatif enerji kaynakları
-Özel sektörler arasında tarım alanında ortak girişimlerin teşvik edilmesi
-Bilgi, uzman ve araştırma sonuçlarının mübadelesi ile karşılıklı ziyaret, inceleme ve eğitim düzenlenmesi
-Seminer, sempozyum, sergi ve konferans organizasyonu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi