Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Taş ocaklarına tepki gösteren köylüler tabutlu eylem yaptı
SAMSUN (CİHAN) -  Yolu bir süre trafiğe kapatan köylüler, “Öldük gidiyoruz” pankartı yazılı, omuzlarında taşıdıkları boş tabutu taş ocağı yakınına getirerek, yol üzerinde kendileri adına gıyabi cenaze namazı kıydı.

Kavak ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan 70 haneli, yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Emirli köyü halkı, köy çevresinde kurulan ve yaklaşık 15 yıldır faaliyette olduğu belirtilen 5 taş ocağı nedeniyle, tozdan ve dinamit patlatmaları nedeniyle huzursuz. Güreşte dünya şampiyonu merhum Yaşar Doğu’nun, babasının vefatının ardından annesiyle birlikte ikamet ettiği ve güreşe başladığı köy olan Emirli, bu özelliği nedeniyle sit alanı olarak ilan edildiği ve müze olarak yapılması planlanan Yaşar Doğu’nun kaldığı evin de yıkılma tehlikesi altında olduğu belirtiliyor.

Seslerini duyurmak adına toplanarak pankart açan köy sakinleri, “Yeni taş ocağı şantiyesi istemiyoruz” diyerek slogan attı. Kadınlı, çocuklu çok sayıda köylü vatandaşın katıldığı eylemlerde, “Bir kişi kazanıyor, bin kişi çile çekiyor”, “Satılık köy no: Emirli köyü”, “Kazanca saygılıyız ancak yaşamak istiyoruz”, “Günlük deprem yaşıyoruz, yıllarca çektiğimiz yetmedi mi” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Geniş katılımın olduğu eylemde, “Öldük gidiyoruz” yazlı tabutu omuzlayan köylüler, tekbir getirerek yapılması planlanan ve köyün çok yakınında olan 6. taş ocağı alanına yürüdü. Burada slogan atarak yolu kesen köylüler, taşıdıkları tabutu kıbleye döndürerek gıyabi cenaze namazı kıldı. Köylülerin bir süre yolu trafiğe kapatması nedeniyle olay yerine gelen jandarma komutanı köylülerle bir süre konuşarak ikna etmeye çalıştı. Bir süre ikna olmayan köylüler ile muhtar arasında da bir ara gerginlik yaşandı. Köylüler, askerlerle karşı karşıya gelmek istemediklerini belirterek, açıklama ardından olaysız bir şekilde yolu trafiğe açmaya ikna oldu.

Burada konuyla ilgili açıklamada bulunan Emirli Köyü Yaşar Doğu Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Naci Cingöz,

“Açılan ve sayıları her geçen gün artan bu taş ocakları köyümüzde tarımı, hayvancılığı ve insan yaşamını devamlı surette tehdit etmiş ve tehdit etmeye devem etmektedir. Köyümüz, adeta kanunun boşluklarından yararlananların adeta işgali altındadır. Şirketlerin para kazanmak amacıyla yaptıkları faaliyetlerinden dolayı, köyümüz, onların çıkardığı toz bulutlarının örtüsü haline gelmiştir. Atılan dinamit seslerinden ve sarsıntılarından insanlarımız evlerinde duramaz olmuş, içinde yaşadığımız konutlarda yer yer çatlamalar oluşmuştur, toz bulutlarından tarım alanları devamlı surette zarar görmüş, insanlarımız nefes alamaz hale gelmiştir.” diye ifade etti.

Köyün, taş ocakları nedeniyle sürekli göç verdiğini ve köydeki evlerin büyük zarar gördüğünü vurgulayan Dernek Başkanı Cingöz, şöyle devam etti: “Bizler, mevcut taş ocaklarının bu zararları ile mücadele ederken, bugün bir yeni taş ocağının daha açılmasıyla karşı karşıyayız. Eğer her işini uyduran, köyümüze gelip bir taş ocağı açacaksa o zaman burada yetkililere sesleniyoruz. Köyümüzü, buradan alıp başka bir yere yerleştirsinler, kayalarımızı da istedikleri gibi paylaşsınlar. Da önceleri de köyümüzde muhtelif zamanlarda bu gibi eylemler yapılmış, ancak yetkililer köye gelip de sizin derdiniz ne diye sormamışlardır. Bugün burada yaptığımız eylem amacına ulaşmazsa tüm köylülerimizi otobüslerle Ankara’ya götüreceğiz.”

Köy Muhtarı Mustafa Kesici de aynı tür şikayetleri dile getirerek, köy halkının zor durumda olduğunu ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde köyün ıssızlaşacağını kaydetti.

Öte yandan, eylem nedeniyle jandarma, taş ocaklarının sevkiyatını durdurarak taşıma yaptırmazken, bazı kamyonların jandarmanın tonaj kontrolü yapacağı söylentisi üzerine, bazı ağır kamyonları yol kenarında bekleyerek, bazılarının da yol kenarına taşıdığı mıcırın fazlalık kısmını döktüğü görüldü.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,