Öne Çıkanlar e-fidancim tarım fuarı tarım paulownia ağacı fidanı ordu fındık fiyatları

Bu haber kez okundu.

Panelde açılış konuşmasını yapan Ünye Ziraat Odası Başkanı İsmail Şirin, “Kış ayının yaklaşması ile alınacak tarım ürünleri için toprak ve meyve ağaçlarına uygulanacak gübreleme, toprak tahlili ve daha iyi verim almak için sizlere daha iyi bir hizmet vermek için böyle bir panel düzenlemiş olduk. Biz istedik ki bu önemli konuları işin uzmanlarından öğrenelim. Sağ olsun bizleri kırmayarak teşrif buyurdular. Değerli hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Ordu Tarım İl Müdürü Musa Sağlam ise toprak ürünlerine ne zaman, nasıl ve hangi gübre çeşitlerini kullanmak lazım gerektiğinin çok önemli olduğunu ifade etti. Sağlam, şöyle dedi: "Bazen üretici çiftçilerimiz geliyorlar, hocam ben normalden fazla gübre verdim ama yine olmadı, verim hep düştü gibi serzenişler içerisinde kalıyorlar. İşte bu gibi konuların tek sebebi hangi toprağa, hangi gübreyi ne zaman verileceğinin bilinmesi çok önemlidir. Zaten son zamanlarda GDO’lu ürün yetiştiriciliği son hızıyla ilerledi. Bu yüzden konuyu tarım il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi edinilmesi en önemli çağrımız olmuştur.”

"TOPRAK MAHSULÜ İÇİN EN ÖNEMLİ ETKEN TOPRAK TAHLİLİ"
Toprak mahsullerinin verimliliği için en önemli etkenin toprak tahlili olduğunu söyleyen Dr. Betül Bayraklı, “Toprak mahsullerinin yetiştirilmesi için en önemli iş toprak tahlilidir. Topraktan alınan numunede tahlil sonucu hangi mineralden ne kadar var, eksikler nelerdir sorularına cevap bulduktan sonra o toprağa uygun tarım ürününün yetiştiriciliği başlanır. Toprak numunesinin gerekliliği; fazla gübre atılırsa paramızın boşa gideceği, fazla gübre toprağın yapısını bozacağı, hangi gübreyi kullanacağımızı bilmemiz ve hangi toprağa ne kadar gübre atılacağı bilinmesi için yapılır.”
Toprak numunesinin ne zaman ve nerelerden alınacağına da değinen Dr. Bayraklı, “Toprak numunesinin en ideal alınma zamanı sonbahardır. Hasattan hemen sonra alınması daha uygundur. Toprak numunesi çamurlu yerlerden, su birikintisinin olmadığı, çit ve yol kenarlarından olmaması, gübre ve kemre atıklarının altından ve yakınından alınmaz. Toprak numunesi, tarlanın doğal bir kısmından kürek ile alınarak poşet içerisinde muhafaza edilerek, en yakın laboratuvarda incelenmesi ve sonucunun çıkması sağlanır.” şeklinde bilgilendirdi.
Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen ise “Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürülüğünü yürüttüğüm alanda değerli basınımızın karşısında çiftçi kardeşlerimize, öğrencilere ve daire amirlerine konularında uzman olan panel başkanı Prof. Dr. Tayfun Aşkın, Doç. Dr. Kürşat Korkmaz, Doç. Dr. Ceyhan Tarakçıoğlu ve Dr. Betül Bayraklı’ya bu güzel bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, bu tür çiftçileri bilgilendirme seminer ve panellerin sık sık yapılacağını da hatırlatarak, her şeyin en güzelini yapmak için çalışacaklarını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,