Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Türkiye, 4 milyar euro kazandıracak EXPO için Paris’e çıkarma yapıyor
Türkiye, tarihinin en büyük organizasyonu EXPO için 200 kişilik heyetle Fransa’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Deniz Baykal’ın yanı sıra, milletvekilleri, bürokratlar, siyasiler ve gazetecilerden oluşacak heyet, 4 milyar euro gelir elde edilmesi beklenen botanik temalı EXPO 2016’yı Antalya’ya getirmek için salı günü özel uçakla Paris’e uçuyor.
Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dünya Botanik EXPO’su, 23 Kasım 2016 yılında ‘EXPO 2016 Antalya’ adıyla Türkiye’de düzenlenecek. Organizasyona ev sahipliği yapacak Uluslararası Bahçe Üreticileri Birliği’nin Ortadoğu ve Türkiye temsilcisi Osman Bağdatlıoğlu, “EXPO 2016 Antalya, 30 bine yakın istihdam sağlayacak ve ülkemize 4 milyar euro getirisi olacak." dedi. Dünya ülkelerinin ev sahibi olabilmek için büyük uğraş verdikleri EXPO organizasyonunun Türkiye’ye kazandırılması için 3 yıldır devam eden çalışmaların sonuna yaklaşıldığını anlatan Bağdatlıoğlu, EXPO bayrağını almak için 200 kişilik bir heyetle hafta içi Paris’e çıkarma yapacaklarını söyledi. Antalya’nın turizmden sonra peyzajda da dünya ligine girdiğini söyleyen Bağdatlıoğlu, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’ın yanı sıra milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler ve EXPO meclisini oluşturan 33 kuruluşun temsilcilerinden oluşan 200 kişilik ordumuzla organizasyon bayrağını almaya, Türkiye’de yapılacak en büyük organizasyonu getirmeye Paris’e gidiyoruz.” diye konuştu. 6 ay boyunca 100 ülkeden 8 milyonun üzerinde ziyaretçi çekecek EXPO 2016 Antalya’nın, Türkiye’ye 4 milyar euro getirisi olmasının, 5 milyonu yabancı olmak üzere 8 milyon kişiyi ağırlamasının ve 30 bine yakın istihdam sağlamasının beklediğini ifade eden Bağdatlıoğlu, Antalya’nın yanı sıra Burdur ve Isparta’nın da olumlu etkileneceğini belirtti. Bağdatlıoğlu, "Bu bölgelerde var olan kış turizmi büyük bir ivme kazanacak, tesisleşme ve altyapı faaliyetleri hızlanacak, istihdam alanları oluşacak ve yaşanacak bu süreç çerçevesinde bölgenin refah seviyesi bugün olduğundan daha üst seviyelere ulaşacak." dedi.

"ANTALYA’NIN DA EYFEL KULESİ OLACAK"
Bağdatlıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, 5 yılda bir düzenlenen, dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden olan World Expo’da ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergileniyor. Organizasyonun en önemli özelliklerinden biri de teması. Geniş bir kapsama sahip olan bu temanın, tüm insanlığı ilgilendirmesi ve evrensel nitelikte olması gerekiyor. Antalya bunun için ‘Çiçek ve Çocuk’ temasını seçti. İlk kez 1851 yılında Londra’da düzenlenen EXPO, o günden bu güne düzenlendiği ülkelerde Cyrstal Palace, Eyfel Kulesi, Atomiumve, Vasco da Gama Köprüsü gibi anıtsal yapılar bıraktı.

EXPO 2016 ANTALYA HAKKINDA BİLGİ
EXPO 2016 Antalya için 900 dönümlük bir alan belirlendi. EXPO’ya 100 ülkenin ve 30 büyük kuruluşun katılımı öngörülüyor. EXPO’yu 5 milyonu yabancı, 3 milyonu yerli 8 milyon turistin ziyaret etmesi, bunların 2,5 milyonun sadece EXPO amacıyla Antalya’ya seyahat etmesi bekleniyor. 500 Euro’luk paketlerle Türkiye’ye geleceği tahmin edilen yabancı turistlerden elde edilecek gelirin 2,5 milyar Euro olacağı hesaplanıyor. EXPO’ya katılacak ülkelerin ve kuruluşların bahçelerini oluşturma maliyetleriyle, yapacakları yatırım ve giderlerinin ortalama 2 milyon Euro seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Bunun 130 ülke ve kuruluş göz önüne alındığında, toplamda 260 milyon Euro iş hacmi oluşturacağı belirtiliyor.

BUGÜNE KADAR DÜZENLENEN BOTANİK EXPO’LAR
1960 Rotterdam
1963 Hamburg
1964 Viyana
1969 Paris
1972 Amsterdam
1973 Hamburg
1974 Viyana
1980 Montreal
1982 Amsterdam
1983 Münih
1984 Liverpool
1990 Osaka
1992 The Hague Zoetermeer
1993 Stuttgart
1999 Kunming
2002 Haarlemmermeer
2003 Rostock-Germany
2006 Chiang Mai, Thailand


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı