Öne Çıkanlar chicago borsası hatay tarım fuarı ığdır pamuğu interfresh fuar muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

ŞANLIURFA (AA) - Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Nejdet Kaplan, Hrü Osmanbey Yerleşkesi Ziraat Fakültesi konferans salonunda başlayan kongrede yaptığı konuşmada, "AB Yenilikçilik Birliği 2011 Yılı Rekabet Gücü Raporu"na ilişkin bilgi verdi.

Söz konusu raporda Türkiye'nin, "ARGE yoğunluğunda" AB ile arasındaki farkı hızla kapattığını belirten Kaplan, Avrupa'da ARGE harcamalarını en çok artıran 4'ncü ülke olarak ifade edildiğini söyledi.

Kaplan, Türkiye'nin bahçe bitkilerinde son yıllarda üretim ve ihracatında önemli bir artışın görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"1970 yılındaki Türkiye'deki bahçe bitkileri üretimiyle 2010 yılındaki üretim, yine aynı dönemler arasındaki ihracatı karşılaştırdığımızda inanılmaz farklılıkların ve çok büyük atılımların yapıldığı ortaya çıkıyor. Türkiye'nin bahçe bitkileri alanında adeta, çağı yakaladığını görüyoruz. Tabi biz bu geldiğimiz noktayla yetinmiyoruz, bu noktayı daha iyiye ve ileriye taşımak istiyoruz."

-Hrü REKTÖRÜ MUTLU

Hrü Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu da günümüzde üniversitelerin her branşta başarılı olması gerektiğini ifade ederek, bazı üniversitelerin ise farklı konularla diğerlerin bir adım ön plana çıktığını dile getirdi. Bölgede önemli tarım alanlarının bulunduğunu hatırlatan Mutlu, Üniversite olarak bölgede tarımda öncü olmak istediklerini ifade etti.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil de katılımcılara GAP'taki çalışmalar hakkında bilgi verip, projede yüzde 75'lik bir gerçekleşmenin olduğunu belirtti.

Karahocagil, 2008 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla GAP Eylem Planı'nın hayata geçirilmesiyle birlikte, projede ekonomik ve sosyal alanda önemli başarıların sağlandığını söyledi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş de, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyel bakımından bahçe bitkilerindeki teorik ve uygulamalı çalışmalar hakkında öncü olması gerektiğine değinerek, tarımsal üretim ile bahçe bitkilerinin bir biriye iç içe girdiğini ve aralarında organik bir bağın bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'nin birçok alanda olduğu gibi bahçe bitkileri alanında da önemli avantajlara sahip olduğunu belirten Eriş, bu avantajın devam ettirilebilmesi için bitki alanında dünyadaki gelişmelerinde yakından takip edilmesi gerektiğini anlattı.

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden yaklaşık akademisyenin katıldığı ve 8 Ekim Cumartesi gününe kadar devam edecek kongrede, bahçe bitkileriyle ilgili çeşitli sunumlar yapılacak.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi