Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Ulusal kırmızı et konseyi Balıkesir'de toplandı
 Balıkesir Ticaret Borsası'ndaki konsey toplantısının açılış konuşmasını yapan Cemalettin Özden, "Balıkesir, kırmızı etin, sütün, beyaz etin, yumurtanın, hayvan sayısının yoğunlukta bulunduğu il olduğu için bu toplantımızı Balıkesir'e taşıdım" dedi. Aynı zamanda Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı olan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkan Vekili Cemalettin Özden, konseyin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile ortak çalışan yeni bir birlik olduğunu söyledi. Balıkesir'in tüm yurdu doyuran tarım başkenti olduğuna vurgu yapan Cemalettin Özden, yeni hükümetten istikrarı sürdürmesini beklediklerini söyledi. Özden, "Yeni hükümetten istikrarın sürmesini bekliyoruz. Üreticinin korunması, ithalata verilecek paranın kendi üreticimize verilmesi materyalimizi bollaştıracak" dedi. Toplantıda kırmızı etin ithalatı, besiciye yapılacak desteklemeler, et ve sütteki karıştırma konularının ele alındığı bildirildi.

DEVLET TEŞVİĞİ YATIRIMI ARTIRDI

Cemalettin Özden, Balıkesir'de devlet teşvikiyle yapılan hayvancılık yatırımlarında önemli ölçüde artış olduğunu belirtti. Özden, "Balıkesir'de son 2 yılda hayvancılık yatırımları arttı. Ancak büyük işletme sayılarında İzmir ve Konya gibi illerin gerisindeyiz. Balıkesir'de işletme ölçeği ve hayvan sayısı çok, ama bu daha çok butik işletmeler bazında yapılıyor. 100 baş ve üzeri işletme sayımız 72 tane. Konya'da ise bu rakam 172. Yurttaşlarımızın ve yetiştiricilerimizin daha çok orta ve büyük işletmelere yönelmelerini istiyoruz" diye konuştu.

KUZU TANDIRLI TOPLANTI

Balıkesir Ticaret Borsası'nın ev sahipliği yaptığı toplantıda öğle yemeğini valilik ve belediye üstlendi. Öğle yemeğinde ikram edilen Kuzu Tandır tepsisi Vali Yılmaz Arslan'ın talimatıyla protokol masasına getirildi. Vali Arslan, Kuzu Tandır'ı işaret ederek, "Kırmızı etin merkezi, başkenti Balıkesir'dir. Sizlere de yemekte kırmızı etten yapılmış kuzu tandır ikram ediyoruz. Bunu göstermek için servis yapılmadan görmenizi istedim" dedi. Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula da yeni oluºan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkan Vekili'nin Balıkesir'den seçilmesinden dolayı sevinçli olduklarını belirterek Cemalettin Özden'i kutladı. Faruk Kula, "Balıkesir'in süt üretiminde Türkiye 1.'si, kırmızı et üretiminde Türkiye 2.'si olması sorunların da fazla olması anlamını taşıyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkan Vekili Cemalettin Özden'in tarımın başkenti Balıkesir'den seçilen birisi olarak sorumlulukları da çok fazla" dedi.

İLGİNÇ AÇIKLAMA..
ULUSAL ET KONSEYİ ULUSAL FAALİYET DEĞİLMİŞ


Balıkesir Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Balıkesir'de yapılan ve ülkedeki kırmızı et sektörü başta olmak üzere tarım ve hayvancılığı yakından ilgilendiren konsey toplantısına yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşlarının davetinde gereken hassasiyetin gösterilmediği dikkat çekti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ticaret Borsası genel sekreterliği görevini yürüten İsmail Elgün, "Ulusal et konseyi toplantısının ulusal veya uluslararası bir faaliyet değil. Bizim borsa olarak böyle faaliyetlerle ilgimiz yok. Bugün düzenlenen Ulusal Kırmızı Et Konseyi toplantısı için de bize sadece Balıkesir gazetelerine haber verin denildi. Bizde zaten basın listesi de yok" dedi. Basın kuruluşlarıyla olan sıcak ve samimi diyalogu ile bilinen Borsa Başkanı Faruk Kula'nın borsa genel sekreterliğinin basın kuruluşlarıyla yaşadığı bu iletişim noksanlığından haberdar olmadığı öğrenildi. Balıkesir Ticaret Borsası Genel Sekreteri olarak ulusal et konseyi toplantısına bazı yerel gazetelerden başka ulusal haber ajansları ve gazete kuruluşlarının neden davet edilmediği şeklindeki soruya bu şekilde cevap vermesi ilginç olarak karşılandı. Bu arada Ulusal Kırmızı Et Konseyi toplantısını TRT'nin de takip ettiği öğrenildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,