Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Yaşar Üniversitesi'nde
Zeytinyağı üretimi ve tüketiminin margarinin Türkiye'ye girdiği 1950'li yıllardan bu yana baskı altında olduğunu öne süren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, "50 yıl sonra margarin üreticileri zeytinyağının kıymetini anlayıp, zeytinyağlı margarin üretti. Margarin 50 yıl sonra zeytinyağının elini öptü" diye konuştu.

Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Selçuk Yaşar Kampüsü'nde bu yıl 2.'si düzenlenen Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Sempozyumu'nda konuşan Çetin, zeytinyağı üretimi ve tüketiminin, margarinin Türkiye'ye girdiği 1950'li yıllardan bu yana bilinçli olarak baskı altında tutulduğunu öne sürdü.

Dünyada zeytinyağı konusunda gittikçe gelişen bir trend olduğunu dile getiren Çetin, bunun kültür seviyesinin artmasıyla da ilişkisinin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün zeytinyağı tüketmenin insan sağlığı ile doğru orantılı olduğunu herkes biliyor. Ben Edremitliyim. Bir eczacı arkadaşım diyor ki, 'Yaz aylarında kalp ilaçlarını yok satıyorum. Diğer şehirlerden gelen turistlere satıyorum. Ama kış geldiği zaman kalp ilaçlarının tarihi geçiyor.' Edremit insanında kalp hastalığına yakalanma oranı çok az. Zeytinyağı kullandığı için. Bu Aydın'da da, Selçuk'ta da böyle, Muğla'da da böyle. Yani Ege Bölgesi'nde böyle. Girit'te de aynı şey. O zaman bu sağlıklı yağı üretmek ve dünya insanlarına da yedirmek gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Konsey bunun mücadelesini veriyor."

Tarım Bakanlığı'nın zeytinyağında koyduğu 700 milyon tonluk hedefin doğru olduğunu, bu konu hakkında yapılan spekülasyonlara katılmadığını söyleyen Cahit Çetin, "Bu rekolteyi üretirsek boğuluruz diyenler oldu. Ben buna katılmıyorum. Tam tersine bu hedefe hızla ilerlememiz lazım. Burada en önemli konu üreticinin heyecanıdır. Üreticinin bu heyecanını kaybetmemesi gerekli" dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı