Öne Çıkanlar ağaç budaması adana tarım fuarı jakaranda fidanı tarım kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Yenipazar'da
Yenipazar Belediye Düğün Salonunda gerçekleşen şenliğe Aydın Valisi Kerem Al, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Yenipazar Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, kurum ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Yenipazar Kaymakamı Ünal Kılıçarslan, şenliğin açılışında yaptığı konuşmada, ruhen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak, toprakların zenginliklerine sahip çıkmak adına Tohum Takas Şenliği'nin organize edildiğini söyledi.

Yerli tohumlardan elde edilen ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak, ekolojik tarımsal üretim kurallarına uygun yerel tohumlar ile yapılan üretim sonucu elde edilen ürünleri özendirmek ve ekolojik tarım kuralları ile yapılan üretim şeklini genele yaymak noktasında, başta Karacasu ve diğer ilçelerde bir hareketlilik oluşturmak adına şenliğin önemli olduğunu kaydeden Kılıçarslan,

"İlçemizin temel değerleri içinde yer bulan tohumlarımızın çiftçilerimiz arasında takas etmek sureti ile ürünlerimizin korunması ve elden ele yaygınlaştırılması şenliğimizin en önemli başarısı olacaktır. Serbest piyasada sertifikasız tohum satışı yapılamayacağından takas şenliğimiz vasıtasıyla eski tohumlarımız elden ele dolaşacak, hem de yaygınlaşarak yok olmasının önüne geçilecektir" dedi.

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden ise, havanın Yağmurlu olmasından dolayı "Tohumun konuşulup takasının yapılacağı bir güne yağmur çok yakışıyor. Yağmurun toprağın bereketini arttırmasını diliyorum" diye konuştu.

Yenipazar'ı sağlığını ön planda tutan insanların yaşadığı bir yerleşim yeri yapmak istediklerini ifade eden Erden, "Kültür varlıklarımızı korumak istiyoruz. Müdahale etmezsek kaybolacak olan zanaatları ve sanatları geleceğe taşımak istiyoruz. Yerel üreticilerimizi desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri merkezler oluşturmak istiyoruz. Daha sağlıklı olan yerel besinleri, organik ürünleri özendirmek istiyoruz. İlçemizi zenginleştirmek, hane halkı gelirlerini arttırmak istiyoruz" dedi.

Erden, sağlıklı ve doğal ürünlerin yetiştiği bir ilçede iyi temiz adil bir üretimle, tüketim anlayışı geliştirmek adına önemli bir gün yaşandığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Yenipazar Halk Eğitimi Merkezi Folklor Ekibi gösterilerini sundu.

Gösterilerin ardından, tohumlarla ilgili bilgilendirme konferansı düzenlendi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı