Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda şiddetli yağış ağaç budaması ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Akdeniz Meyve Sineği İle Mücadele çalışmaları devam ediyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Narenciye Üreticileri Birliği ve Bodrum Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle Bodrum ilçesinde 2016 yılında başlatılan Akdeniz Meyve Sineği popülasyonunu kırılması ve mücadelesinde çalışmaları devam ediyor.

Bölgede ilk olarak Akdeniz Meyve Sineği mücadelesi 2016 yılında turunçgil bahçelerine ve özellikle Bodrum Mandalinası bahçelerine 200 adet feromon tuzak asılmasıyla, popülasyon tespit çalışması yapıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticilere dekara 2 adet feromon tuzak olacak şekilde toplamda 2000 adet tuzak desteklemesi yapıldı ve 1000 dekarlık turunçgil sahasında çalışmalara başlandı.

2017 yılı içerisinde ise Turgutreis, Türkbükü, Mazı, İnceyalı, Gölköy, Gümüşlük, Ortakent, Yalıkavak, Taşlıyalı , Gündoğan, Bitez Mahalleleri olmak üzere 957 dekar alanda 148 üreticiye ulaşıldı ve turunçgil bahçelerine 1000 adet feromon tuzak uygulaması yapıldı. Bu çalışma ile Bodrum yarımadasının Akdeniz Meyve Sineğinden izole edilmesi amaçlanıyor. Üreticiler, Akdeniz Meyve Sineği zararından dolayı ürün kaybı yaşamayacak. Ayrıca bu biyoteknik mücadele yöntemi ile sadece Akdeniz Meyve Sineği hedef alınarak kimyasal mücadeleden doğan zehir etkisinden kurtulmuş olunuyor.

Üreticiler, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı desteklemelerinden dolayı teşekkürlerini ileterek, birim alandan, geçmiş yıllara göre daha fazla ürün aldıklarını ve buna bağlı olarak gelir düzeylerinin daha da iyileştiğini söylediler.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı