Öne Çıkanlar interfresh hatay tarım fuarı lavanta fındık fiyatları arttı hünnap meyvesi

Bu haber kez okundu.

Antalya’da yılın ilk buğday hasadı başladı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde buğday hasadı başladı. Bu yıl havaların mevsim normallerinin üzerinde olması, buğday hasadını 20 gün öne çekti. Normal şartlarda 20 Mayıs’ta başlaması gereken hasat bu yıl mayıs ayı başlarında başladı.

Gazipaşa’nın Karalar Mahallesi’nde başlayan hasatta, çiftçiler rekolteden ve kaliteden oldukça memnun. İlk hasadı ailesi ile birlikte yapan çiftçi Mehmet Sezer bu yıl hasadın diğer yıllara göre 20 gün önce başladığını söyledi. Hava sıcaklığının normalden fazla olması nedeniyle buğdayların erken sarardığını belirten Sezer, "Başaklar erken sararınca, hasadımızı da erken yaptık" dedi.

Çitçi Abdil Uğur, tarladan biçtiği buğdayları toplayarak patozla sap ve samanını ayırdı. Uğur, "Bu yıl buğdaylar erken gelişti ve biz de yılın ilk buğdayını hasat ediyoruz. Hasadı bitirip yaylaya gideceğiz" diye konuştu.

Çiftçi Münevver Uğur da "Buğday bol, saman istediğin kadar var. Hayvanlarımızın yemesi için bu hasadı yapmak zorundayız. Bu yıl verim çok güzel" şeklinde konuştu.

Hem çiftçi hem traktörcü Hasan Aktaş rekoltenin gayet güzel olduğunu belirterek, hasadın 3 ay boyunca devam edeceğini söyledi. Gazipaşa’da 35 bin dekar alanda hububat tarımı yapılıp yaklaşık 9 bin ton buğday ve arpa rekoltesi gerçekleşiyor.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi