Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Antepfıstığı festivali yarışmalarla renklendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası Antepfıstığı Festivali” etkinliklerinde ikinci güne yarışmalar damgasını vurdu. Festival kapsamında gerçekleşen bahçe, bilgi ve yöresel yemek yarışmasında bilgi ve beceriler yarışırken, renkli görüntüler oluştu.

10. Uluslararası Antepfıstığı Festivali kapsamında En Bakımlı Bahçe Yarışması, Antepfıstığı Bilgi Yarışması, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) Yöresel Yemek Yarışmasında bilgiler ve beceriler yarıştı.

Antepfıstığını en iyi tanıyan çiftiler ter döktü

Fıstık Park’ta düzenlenen Antepfıstığı Bilgi Yarışmasında Antep fıstığını en iyi tanıdığını düşünen 10 çiftçi, Antepfıstığı yetiştiriciliğine yönelik sorulan 20 soruya cevap verdi. Antepfıstığı için ter döken çiftçilerden yarışma sonunda sorulara en çok doğru cevap veren Kamber Kaya birinci, İsa Yiğit ikinci, Mustafa Yıldırım ise üçüncü oldu. Ayrıca yarışmada dereceye giremeyen çiftçilere budama makası dağıtıldı. Birinciye motorlu testere, ikinciye sırt pompası, üçüncüye motorlu tırpan verildi. Jüri üyeliğini Esra Özzengin, Mehmet Göçer Kılıç, Mehmet Uzun, Asım Yükseltan’ın yaptığı yarışma sonunda açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, bu yarışmayla çiftçileri bilinçlendirmek istediklerini ifade etti. Aynı zamanda “En Bakımlı Bahçe” yarışması da düzenlediklerini belirten Yılmaz, "Bu yarışmaları bu sene ilk kez yapıyoruz. Bundan sonraki festivallerde daha güzellerini yapmak istiyoruz. Tüm yarışmacılarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Yöresel yemekler hünerlerini sergiledi

Kısa adı GASMEK olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları Yöresel Yemek Yarışmasında aşçı adaylar, hünerlerini sergiledi. Eğitim kurslarında Aşçılık Kursuna devam eden kursiyerler, festivalde Gaziantep’in ünlü mutfağından örnekler sundu. Kentin yöresel yemeklerinden halk arasında ’damat dolması’ olarak bilinen kuzu içli kabak dolması yemeği gurmelerin beğenisine sunuldu. 6 kişiden oluşan jüri üyelerinden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi (MUSEM) Koordinatörü Mehmet Ragıp Güzelbey, Gaziantep’in yöresel yemekleri hakkında bilgi verdi. Yaptığı yemeği jüri üyelerine beğendirmek için birbirleriyle yarışan 1’i erkek 5’i kadın olmak üzere 6 yarışmacı, 1 saat süren yarışmada damat dolması yemeğini yaptı. Anadolu’daki yemek kültürünün gelişmesine katkı sunan tanınmış isimlerden gurme ve şeflerin karşısına çıkan yarışmacılar, birbirinden lezzetli damat dolması yemeğiyle jüriyi zorladı. Jüri tarafından hem sunum hem de lezzet yönüyle değerlendirilen yemeğin tarihi süreci anlatıldı. En lezzetli damat dolması yemeğini seçmek için ince eleyip sık dokuyan jüri üyeleri, yemeği en ince ayrıntısına kadar gözden geçirdi.

Damat dolmasını tattıktan sonra kararını veren jüri, Merve Gizem Özdilli’yi birinci, Semra Tutuş’u ikinci, Elif Gürdal’ı ise üçüncü olarak derecelendirdi. Yarışmacılara ödüllerini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken verdi. Yarışmayı, TRT1 kanalında yayınlanan “Annemin Yemeği” isimli programın yapımcısı Bekir Develi sundu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,