Öne Çıkanlar aa tarım kapanış fiyatı muğlada yağmur makam aracı

Bu haber kez okundu.

Aydın’da mevsimlik meyve sebzeler alıcı bekliyor

Aydın’ın Efeler ilçesinin en büyük halk pazarlarından biri olan Salı Pazarı’nda mevsimlik sebze ve meyve bolluğu yaşanıyor.

Mevsimlik sebze ve meyve tüketiminin önemine değinen Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, sonbahar mevsiminin yaşandığı bu aylarda havaların soğuması ile birlikte bu mevsim de grip hastalığının kendini göstermeye başladığını belirterek, vatandaşların mevsimlik sebze ve meyve tüketmelerini önerdi.

Pazar piyasasının kışlık sebze ve meyveye döndüğünü belirten Barış, “Mevsimlik meyve ve sebze tüketilmelidir. Kasım ayına girdiğimiz bu günlerde havalarında soğumasıyla daha çok toprağın altında büyüyen pancar, turp, havuç, kereviz gibi sebzeler yetişir. Ama toprağın üstünde yetişen marul, maydonoz, roka, kereviz, ıspanak, pırasa ve lahana türleri de soğuk hava koşullarına dayanıklı sebzelerdir. Mevsimlik kış sebze türleri tüketildiği kadar kış meyve çeşitlerinden, mandalina, portakal, limon, muz, kivi, kestane ve yer elması da tüketilmelidir” dedi.

Mevsimine göre sebze ve meyve tüketiminin halk sağlığı yönünden de önemli olduğu ifade eden Barış, mevsimlik ürün tüketmekle üretici çiftçiye de ekonomik yönde katkı sağlanacağı gibi tüketici de satın alacağı ürünü tarladan geldiği gibi taze kullana fırsatı yakalamış olacağını belirtti.

Pazarda mandalina satan narenciye üreticisi Mehmet Kaya da, narenciyeler den özellikle mandalina hasadının başladığını, bereketli bir yıl olduğunu belirterek, ilk hasadın ürünlerin semt pazarları tezgahlarında yerini aldığını ve kilogramı 1,5 ile 2 TL arasın da satışların gerçekleştiğini ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı