Öne Çıkanlar ağaç budaması trakya tarım teknoloji özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Aydın’da pamuk masaya yatırıldı

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği tarafından Pamuk Piyasası değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Aydın ASTİM Hamyağ İşletmesinde yapılan toplantıda 2017 üretim sezonu ve pamuk fiyatlarındaki düşüşlere ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yaman, son yıllarda çiftçilerin pamuk üretiminden uzaklaşması nedeniyle üretim miktarındaki düşüşlerin, iki sezondur çiftçilerin yeniden pamuk ekimine yönelmesi ile yön değiştirerek artış eğilimi gösterdiğini ifade etti.

“Pamuk fiyatlarının 7 TL’nin altına düşmemesi gerekir”

Yaman konuşmasının devamında, pamuk fiyatlarının kilogram başı 7 TL’nin altına düşmemesi için gerekli tedbirleri almaları gerektiğinin altını çizerek, “2017 yılı Temmuz ayında kilogramı 8,20 TL seviyelerinde olan mahlıç pamuk fiyatları ülkemizde ilk olarak Çukurova Bölgesinde kilogramı 5,70-5,75 TL fiyatlarından işlem görmüştür. Akabinde İzmir Ticaret Borsasında satıcı kilogramı 6,75 TL’den fiyat isterken, alıcı kilogramı 6,25 TL’den fiyat teklif etmiş ve kilogramı 6,25-6,30 TL’den alım satım işlemleri gerçekleşmiştir. Pamuk fiyatlarının 7.00 TL/Kg seviyelerinin altına düşmemesi için uygulanan tarım politikalarının yanında ziraat odaları, borsalar ve üretici kooperatiflerine de büyük görevler düşmektedir. Destekleme priminin üretim sezonu başında açıklanması, primlerin çok yıllık olarak belirlenmesi, vergilerin aşağı çekilmesi, yerli pamuk kullanma zorunluluğu getirilmesi gibi konularda gerekli tedbirleri almak zorundayız” diye konuştu.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, tarımda planlamanın uzun vadeli destek politikaları ile olacağını belirterek, kendi önerilerinin Tarım Bakanlığının en az beş yıllık destekleme politikalarını açıklanmasını istediklerini ifade etti.

“Lisanslı depoculuğu yaygınlaştırmamız lazım”

Kocagöz, lisanslı depoculuğun öneminden bahsederek, bunu yaygınlaştırmaları gerektiğini belirterek, “Pamuk üreticisinin sağlam durması gerekir. Dünya fiyatının altında eğer pamuğunu satmazsan fiyat düşmez. Bu kolay mı, değil. Üreticinin borcu var bunu götürüp satması lazım, borcunu ödemesi lazım. Bu sorunun da üstesinden geldik. Artık lisanslı depoculuk var. Lisanslı depoculukta üreticiysen, navlununu, analiz parasını devlet verecek. Asıl güzel tarafı ürün senedi çıktı, yatırım hesabımıza geçtiğinde, o senedi götürüp bankaya aktardığınızda, karşılığında sübvansiyonlu kredi kullanıyorsunuz. İşte bunun için lisanslı depoculuğu yaygınlaştırmalıyız. Ne yapmamız lazım, Aydın’da bir tane daha lisanslı depoculuk açmamız gerekiyor. Bizim Ege bölgesi olarak 70-80 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuğa ulaşmamız lazım” dedi.

Erdem, “Pamukla ilgili her türlü isteğe kayıtsız kalmadık”

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ise konuşmasında pamukla ilgili kendilerine gelen her türlü isteğe, teklife, kayıtsız kalmadıklarını, bu teklifleri, istekleri uygulamaya koymak için uğraş verdiklerini, gayret gösterdiklerini söyledi. Erdem, “Hükümet olarak iyi ki ’Lisanslı Depoculuk’ yasasını çıkarmışız. Bu yeterli mi değil. Bizim Aydınlılar olarak eksikliğimiz, lisanslı depoculuğu Aydın’a kazandırmamız gerekiyor. Bu eksiği hep beraber gidermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Aydın ASTİM Hamyağ İşletmesinde gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yaman, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, Tariş Kooperatifi Birlik Başkanları, Borsa Başkanları, Ziraat Odaları Başkanları, Sulama Birliği Başkanları katıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı