Öne Çıkanlar tarım Gıda çiftçi dap desteği çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

Birlik Başkanı Tunca’dan düve uyarısı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kurbanlık dişi düve kesimine yasak getirdiğini ifade eden Manisa Süt Üreticileri Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, dişi düvenin ülke ve süt hayvancılığı için değerli olduğunu söyledi.

Manisa Süt Üreticileri Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, Kurban Bayramı öncesi yaptığı uyarıyla dişi düve kesilmemesi gerektiğini vurguladı. Sürünün geleceği olan düvelerin kolay yetişmediğini dile getiren Birlik Tunca “Bir düve ülke ve çiftlik hayvancılığı için değerlidir. Bundan dolayı düvenin herhangi bir sebep olmaksızın kesime gitmesi ve kurbanlık olarak kesilmesi sürü geleceği ve ülke hayvancılığı için sıkıntı yaratabilir. Elbette verimli olmayan, damızlık değeri bulunmayan, tohumlama yapılmasına rağmen gebe kalmayan ya da üst üste düşük yapan bu tipteki hayvanlar, hekim raporuyla kontrollü biçimde kesilebilir. Ancak bunun dışında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız Kurban Bayramında dişi hayvan kesimini yasaklamış, doğacak zararların önüne geçmeyi hedeflemiştir” dedi. Dişi düvelerin kesilerek ülke ekonomisine fayda sağlanamayacağını söyleyen Tunca, “Hayvan sayımızın artırılmasında düve çok önemlidir. Dişi düvenin gebe kalması işletme için bir kar sağlamasının yanında ülkenin hayvan varlığını da arttıracaktır. Dişi hayvanın kurban edilmesi sırasında hayvanın kesim anında bir yavru çıkması herkesi üzecektir. Kurban keseceklerin dişi hayvan almamalarını ya da satacak olan kişilerinde alınan bu karar doğrultusunda dişi hayvan satmamalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,