Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Ergene havzası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Edirne’de çeltik hasadı törenle başladı

Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Edirne’de çeltik hasadı düzenlenen törenle başladı. İpsala Ovası’nda, yüzlerce çeltik üreticisinin katıldığı törende dualar okundu, kurban kesildi.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği tarafından düzenlenen Çeltik Hasat Günü’nde konuşan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek, Edirne’nin Türkiye’nin çeltik ihtiyacının yüzde 40’ını karşıladığını belirterek, "Çiftçileri bir araya getirmek için çok güzel bir gün bugün. Çeltik, ülkemiz için çok önemli. Ülkemizde 1 milyon 160 bin dekar çeltik ekilişi var. Geçen yıl 920 bin çeltik üretimi gerçekleşti. Bu yılda aynı oranlarda rekolte bekliyoruz. İpsala çeltik üreminde çok önemli yere sahip. Edirne Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 40’ını karşılıyor. Edirne’de 450 bin dekar çeltik ekili, İpsala’da da 200 bin dekar çeltik ekilişi mevcut. Türkiye’de son 10 yılda çeltik ekilişinde artış oldu" şeklinde konuştu.

Törende konuşma yapan, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar çeltiğin önemine değinerek, "Biz çeltik üreticileri, az bir destekle Türkiye çeltik üreticisinin tamamını karşılayacağız. Bundan dolayı gerekli olan maliyet kazanç oranının dengeli olması yeterlidir. TMO’dan beklentilerimiz olduğunu açıkça söylemekteyiz. Maliyet raporu hazırladık bu yıl. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdik. Bizim Osmancık cinsi pirinç kilogram maliyetimiz 1 lira 76 kuruştur. Bunun üzerine yüzde 30 kar payı ilave edilerek 2 lira 30 kuruş beklenti içerisindeyiz” dedi.

Tören, çeltik hasadıyla son buldu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,