Öne Çıkanlar Gıda fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Iğdır’da Aşura çadırı kuruldu

Hz. Hüseyin’in 72 kişiyle birlikte Kerbela’ da şehit edilişinin yıldönümü nedeniyle Iğdır’da aşura çadırı kuruldu.

Hz. Hüseyin ve beraberinde şehit olanları anmak amacıyla Zübeyde Hanım Bulvarı’nda ’Kerbela’ dan Bir Esinti’ adı altında çadır kuruldu. Kerbela’ da yaşananları canlandıran ve o zamana ait sembolik materyallerle zenginleştirilen Kerbela sahnesi, Kerbela’da yaşananları anlatan kitap, CD, resim ve film gibi materyallerin de sergilendiği aşura çadırını her kesimden insan ziyaret ediyor.

Iğdır Gün Işığı Derneği Başkan yardımcısı Hasan Avcıl yaptığı açıklamada, etkinliğin Resulullah aleyhisselam’ın bizlere emri olduğunu belirterek, “buradaki etkinlik o emirlerin gereğidir” söyledi.

Avcıl, “Dolayısıyla bu ayet ve hadis boyutuna baktığımız zaman ehli sünnet kardeşlerimiz olsun Şialarımız Alevilerimiz olsun bütün sahi kaynaklarında hadis kaynaklarında Resulullah aleyhisselamın bize ehlibeyti özel Kerbelayı Hz. Hüseyin’ in emanet ettiğini defalarca bir çok yerde görebiliriz. Şöyle ki Resulullah aleyhisselam buyurmuştur ki Hüseyni seven beni sever beni seven Allah’ı sever Hüseyni inciten beni incitir beni inciten Allah’ı incitir. Dolayısıyla bu Kerbela’ dan esinti aşura çadırı adı altında kurmuş olduğumuz yas merasimi çadırının amacı Resulullah aleyhisselam’ ın bizlere emaneti olan ehlibeytin nasıl katledildiğini kimler tarafından katlettiğini ve neden niçin katlettiğini anlatmak ve bir üst boyutta da Resulullah aleyhisselam’ a baş sağlığı vermek içindir. Aşura çadırı muharremliğin birinci günü ile onuncu gün olan aşura gününde Hz. Hüseyin aleyhisselam’ ın yarenlerinin şehit edildiği güne kadar açık kalacaktır ve on gün gece gündüz bütün gelen başsağlıklarını Resulullah’a olan tessiyetleri sembolik olarak kabul edecektir Aşura çadırı. Son dokuzuncu günü tasua onuncu gün ise aşura olarak inşallah son bulacaktır” dedi.

Iğdır’da yaşayan yerli ve yabancı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği aşura çadırı, sabah erken saatlerden gecenin ilerleyen vakitlerine kadar açık tutuluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı