Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Ergene havzası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Iğdır’da elma dalında kaldı

Türkülere konu olan Iğdır’ın "elması" pazarda yer bulamayınca dalında kaldı.

Iğdır merkeze bağlı Çalpala köyünde çiftçilikle uğraşan vatandaşlar, yetiştirdikleri elmayı satamadıklarını, yetkililerden yardım beklediklerini dile getirdiler. Çiftçi Kıyas Akuş, "Neden mağdur derseniz ürettiğimiz malı pazarlayamıyoruz. Zaten girdi fiyatları yüksek olduğundan dolayı ürün pahalı oluyor bize. Maliyet yükseliyor ve uzak yerlere götürdüğümüz zaman nakliyeden dolayı rekabet etme şansımız olmuyor. Doğuda bulunan yakın iller Van, Ağrı, Kars, Ardahan ve Erzurum’a götüreceğiz ama o illerde ürettiğimiz malı tüketecek kadar nüfus yok” dedi.

Bahçeden pazara kadar fiyatın arttığını söyleyen Akuş, “Ürünü toplayıp, ambalaj, nakliye ve belediyeye rüsum komisyonu vereceksin, sonra da satacaksın 10 kuruşa. Bugün samanın kilosu 70 kuruş. Biz 30 kuruşa elma satıyoruz kimse almıyor. Çoluk çocuğumuzla bu ürüne 9 ay hizmet ediyoruz. Bölgemizde üretilen ürünlerin tanıtımını özel sektör, devlet kurumları veya birimleri de yapmıyor. Biz kendi imkanlarımız ile yapacağız ama ona da gücümüz yetmiyor. Iğdır’ın ’al elması’ diyorlar değil mi? Bu elma nedir götürün bir tanıtın. Sesimizi kime duyuracağız bilmiyoruz, vatandaş bitik. Bu ürünü benden 30 kuruşa alan adam soğuk hava deposuna götürüyor ve başka zaman çıkartıp 3 TL’ye satıyor” şeklinde konuştu.

Akuş, Van ve diğer illere gidemediklerini, Ardahan, Kars, Erzurum’a ürün verdiklerini söyledi.

İstanbul’da yaşayan semt pazarcısı Taner Akpolat ise, “Çalpala köyünde bulunan elma bahçeleri çok güzel. Ben İstanbul’da semt pazarcısıyım. Bu elmanın kilosu halde 2, pazarda ise 4 TL’ye satılıyor. Maalesef Çalpala köyümüzde 50 kuruşa şuan alıcı yok” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,