Öne Çıkanlar Üretici tarım çiftçi eğitim Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

Kayseri Şeker’in sözleşmeli silajlık mısır ekiminde talep patlaması yaşanıyor

Kayseri Şekerin silajlık mısır üretimi konusunda sözleşmeli tarım uygulamaları başlatması, çiftçiler tarafından büyük takdir topluyor.

Gemerek, Yeşilhisar, Develi ve Bünyan bölgelerinde öncelikle son 5-6 yıldır Kayseri Şeker’e ait İncesu Pandoğa Çiftliğinin yıllık ihtiyacı olan silajlık mısırın bölgede üretilmesi amacıyla başlattığı çalışmaya çiftçilerden talep her geçen gün artıyor. Kayseri Şeker Çiftçiden gelen talepleri karşılamak için sadece Pandoğa’nın ihtiyacı olan silajlık mısır değil başka kurumlardan da gelen talepleri karşılamaya başladı.

Kayseri Şeker’in uygun tohumu tedariği, silaj yapımı, paketleme ve taşıma işlerinin de tamamen Kayseri Şeker tarafından üstlenilmesi ve dekar başına verimliliğin de 6 ton civarında olması bölgede ürün çeşitliliğine katkı yanında kaba yem sektöründe yeni bir çığır açtığını belirten bölge çiftçileri; “Kayseri Şeker’in şeker pancarı tarımından sonra silajlık mısırdaki destekleri sayesinde, sözleşmeli silajlık mısır ekimi dönemi de başlayabilir. Silajlık mısırda 2018-2019 kampanya döneminde büyük artış bekliyoruz. Ürünümüzü teslim ediyoruz ertesi gün paramız banka hesaplarımıza yatırılıyor. Bu uygulama, bizler gibi çiftçiler için alnının teri kurumadan ürün bedelini almak demektir. Kayseri Şeker silajlık olarak yetiştirdiğimiz mısırımızın biçim ve nakliye işlerini de yaptığı için bizlerin üzerinden büyük bir yük kalkıyor. Bizler de o nedenle sözleşmeli ürünlere rağbet ediyoruz” dediler.

Sadece Gemerek Bölgesinde bu sene 5 bin ton silajlık mısır ekimi sözleşmesi yapılmış olup seneye silajlık mısır sözleşmesi taleplerinde yüzde 100’den fazla artışı beklendiği, bazı bölgelerde birinci ürün şeker pancarı iken ikinci ürün olarak da şimdilerde silajlık mısır olduğu belirtildi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı