Öne Çıkanlar tarım Gıda çiftçi dap desteği çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

Kirazın raf ömrü uzayacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarafından son turfanda kirazın raf ömrünü uzatan bir proje gerçekleştirildi.

Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen ve Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Hasat Sonrası Fizyolojisi ve Teknolojileri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özden koordinasyonluğunda yürütülen proje kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda, son turfanda kirazı ile Niğde’de yetişen farklı meyve türlerinin raflarda uzun süre tazeliğini ve sağlığını koruyarak yer alabileceğine dair bulgular tespit edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Mustafa Özden, Ulukışla ilçesine bağlı Kılan beldesinde yetiştirilen son turfanda kirazın hasattan hemen sonra üniversite laboratuvarlarında takibe alınarak, meydana gelen fiziksel ve fitokimyasal değişimlerin titizlikle incelendiğini ifade etti. Kontrol grubundaki örneklere göre ürünlerdeki kayıpların minimum seviyede olduğunu belirten Özden, 1 aylık süre sonunda birinci sınıf kirazın özelliğini koruduğunu vurguladı.

Büyük bir özveri ve titizlikle uygulanan proje ile yöre üreticisinin tarımsal karlılığının artırılması hedefleniyor.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,