Öne Çıkanlar eğitim akif özkaldı vairo badem çeşidi fındık hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Kütahya Vişne Fidanı Yetiştiriciliği

Vişne fidanı yetiştiriciliği, ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde yapılan bir tarım faaliyetidir. Tüketim alanı çok geniş olan vişnenin her hali bir başka güzel. Dondurmalarda, reçellerde, meyve suları ve konservelerde kendini sevdiren vişne dondurulup yurt dışına da ihraç ediliyor.
Üretiminden pazarına kadar çiftçiyi üzmeyen vişnenin ekonomik verimlilik ömrü 20 yıl civarıdır. Ilıman iklimi seven vişne fidanı sıcağa ve soğuğa karşı oldukça dirençlidir. Diğer meyvelere nazaran çok daha iyi adapte olup bulunduğu bölgeye ayak uydurabiliyor
Vişne bahçesisi tesis ederken toprak analizlerimize ve tesis için düşündüğümüz arazinin özelliklerine dikkat etmeliyiz. Toprağımıza ve iklimimize en uygun olan cinsi hatta anacı tercih etmeliyiz. Sadece cinse odaklanıp anacı gözardı edersek büyük bir hata yapmış oluruz. Anaç, yani bitkimizin nefes borusu, beslenmek için kullandığı yemek borusu diyelim bölgemize uygun değilse ya az gelişecek veya hiç gelişmeyip ölecektir. Kökleri sağlam olmayan bir fidandan ne kadar verim bekleyebiliriz ki? Bu yüzden anaç seçimine de çeşit seçimine de titizlenmeliyiz.

Kütahya vişne fidanıDikim konusunda seçtiğimiz vişne fidanının özelliklerine göre dikim aralığımızı netleştirip bu aralıklara riayet etmeliyiz.
Vişne fidanı budama konusunda da çiftçiyi üzmez. Temizlik ve rekabet halindeki dalların temizliğinden ibaret olacak olan basit budamasıyla iş yükünü azaltır.
Sevilen bir vişne türünü de sizlere tanıtarak ticari olmasada küçük bahçenizde bu doğal lezzeti yetiştirip faydalanmanızı dileyerek yazımızı sonlandırmak istiyoruz.
Kütahya vişne fidanı özellikleri
Geç olgunaşan güçlü ağaç yapısıyla yayvan bir taç yapısında gelişen kütahya vişne fidanı hem cazibeli hem lezzetli meyveleri ile de öne çıkmaktadır.
iri ve çok iri boyutlarda olan kütahya vişne fidanı meyveleri 6.8gr ağırlıklarında olur. Şekil olarak oldukça yuvarlar yapıya sahip, sert, koyu mor renk tonlarında çekirdeği kolay ayrılan lezzetli ve çok verimlidir. Kütahya vişne fidanı bahçenizde bir köşeye dikilmek için iyi bir fikirdir. Meyvede çatlama görülmez ve cins olarak kütahya vişne fidanı kendine verimli bir cinstir.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,