Öne Çıkanlar Üretici destekleme salgın oya ağacı fidanı Polonya

Bu haber kez okundu.

Lavanta denemelerinden başarılı sonuç

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde ilk kez ekimi denenen lavantaların hasadı yapılıyor.

Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Trakya’da ürün çeşitliliğini artırmak ve bölge üreticilerini farklı ürünlerin ekimine teşvik etmek için başlattığı lavanta ekimi projesinde deneme tarlalarının hasadı yapılıyor.

"Gelişmesinden çok memnun kaldık"

Serap ve Önder Ayyıldız ailesine ait tarlaya eklen intermedia türü lavantadan ilk ürünler alınmaya başlandı. Lavanta ekiminin ikinci yılında dönüm başına 60 kilogram kuru çiçek verimi alındı. Alınan verimden memnun olduklarını belirten Önder Ayyıldız, "Eşimle beraber yaklaşık 4 yıl önce ilk tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine başladık. Emirali köyünde lavanta ürününün denemesini kurarak başladık. Gelişmesinden çok memnun kaldık" dedi.

"Biz ilk defa Lüleburgaz’da lavanta yetiştiriciliği deneyen aileyiz"

Daha önce tarlalarında ayçiçeği ve buğday tarımı yapıldığını ifade eden Ayyıldız, alınan sonuçtan sonra daha fazla aromatik bitkilerin ekimine ağırlık vereceklerini dile getirdi. Ayyıldız, "Daha önce bizim bölgemizde ağırlıklı olarak ayçiçek ve buğday tarımı yapılıyordu ve hala ağırlıklı olarak bunlar devam etmekte. Biz ilk defa Lüleburgaz’da lavanta yetiştiriciliği deneyen aileyiz. Lavanta üretimi ve tıbbi aromatik bitkiler biraz ilgi çeken hoş kokulu ve insanların cezbeden bitkiler. Sonuçlarından da memnun kaldıktan sonra yine Trakya Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nün de destekleriyle bir buçuk dönüm kadar daha bir lavanta bahçesi tesis ettik" ifadelerini kullandı.

Ekimlerinin sadece lavanta ile sınırlı kalmayacağını sözlerine ekleyen Önder Ayyıldız 16 dönüm bir arazide gelecek sene tıbbi aromatik bitkiler yetiştirmek istediklerini ifade etti.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,