Öne Çıkanlar tarım fakıbaba kapanış fiyatı eğitim tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Meralara 233 ton gübre

Yaklaşık 50 bir hektarlık mera arazisine sahip olan Ordu’nun yaylalardaki mera alanlarının ıslah edilmesi için yaklaşık 4 yıldır süren çalışmalar aralıksız sürüyor.

Mera fakiri sayılabilecek nitelikte topraklarının sadece yüzde 8.3’ü mera olan Ordu’da mevcut hayvan varlığının kaba yem ihtiyacının ancak yüzde 30’u karşılanabiliyor. Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de bu oranı yükseltmek için yaylalarda ıslah projeleri uyguluyor. Bitki vejetasyonu, toprak ve diğer doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi sağlanarak, meradaki ot verimi ve kalitesini artırmak amacıyla 4 yıldır sürdürülen çalışmalardan olumlu sonuçlar alındı. Bu kapsamda yaklaşık 10 bin hektar alanda toplam 28 adet proje hazırlanırken bu projelerden yaklaşık 7 bin hektar alanda uygulanan 19 adet proje tamamlandı. Halen yaklaşık 3 bin hektar alanda 9 adet projenin uygulanması sürüyor.

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Aybastı, Kabadüz, Korgan ve Kumru İlçelerindeki yaylalardaki meralarda otun kalite ve miktarını artırmak için tonlarca 152 ton gübre kullanıldı. Gübre uygulamasının yanısıra hayvanlar için koyun banyoluğu, suluk, kaşınma kazıkları, gölgelikler ve tuzluklar inşa edildi.

2017 yılında ise Gölköy’’ün Sırıklı ve Muratcık yaylaklarındaki meralara 24 ton, Emirler ve Hürriyet yaylaklarına 4 ton, Aybastı’nın Kızkayası ve Germaşov yaylaklarına 17 ton, Korgan’ın Geçiobası ve Turnalık yaylaklarına ise 36 ton kompoze gübre uygulandı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı