Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Meşhur Bafra salçalık kırmızıbiberde hasat zamanı

Samsun’un Bafra Ovası’nda yetiştirilen, tadıyla ve kalitesiyle öne çıkan salçalık kırmızıbiberin hasadı başladı.

Bafra Ovası’nın gözde ürünlerinden olan salçalık kırmızıbiber toplanmaya başladı. Boyu 10-20 santim arasında ve ağırlığı 250 gramı bulan Bafra kırmızıbiberi, bu yıl yaklaşık 25 bin dönüm arazi üzerine ekildi. Hasadına başlanan kırmızıbiberin ilk hafta hale giriş fiyatı 2 lira iken, bir hafta sürede 1 lira 20 kuruşa kadar düştü. Kalitesi ve aromasıyla salçalık kırmızıbiberde iddialı olan üreticiler, Bafra salçalık kırmızıbiberin Türkiye’de bir numara olduğunu söylediler.

Bayrak: "Diğer illere göre iddialıyız"

Yaklaşık 30 yıldır salçalık kırmızıbiber üreticisi olan Mustafa Bayrak, "Bafra biberinin kalitesi Türkiye çapında. Salçası iyi olduğu için tüccarlar bu biberi daha fazla tercih ediyor. Sadece salçası değil kızartması közlemesi de çok güzel oluyor. Diğer illere göre biz iddialıyız. Bafra salçalık kırmızıbiber daha kaliteli" dedi.

Özer: "Besin değeriyle, güzelliğiyle, lezzetiyle bir numarayız"

Bir başka üretici Cihan Özer, “Kırmızıbiberin özellikleri; dayanıklı olması, iri olması, güzel olması etli olmasıdır. Lezzet olarak çok iyi. Biberimiz yerlidir. İç Anadolu’ya, Doğu’ya ve İstanbul’a gidiyor buradan. Bafra biberinde iddialıyız. Besin değeriyle, güzelliğiyle, lezzetiyle bir numarayız" diye konuştu.

Şahin: "Türkiye çapında iddialıyız"

Bafra Ovası’nda 14 üründe iyi tarım uygulamasının yapıldığını belirten Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Şahin, "Salçalık kırmızıbiberimiz de bunlardan biri. Bafra biberi çoğunlukla salça olarak tüketiliyor. Biber işi uğraş gerektiriyor. Hasadı 1,5-3 ay arası değişiyor. Dönümden 3 ton ürün alınabiliyor. Yeşil olarak ta toplanabiliyor. Aroması çok iyi bir biberimiz var. Kalitesinde aromasında Türkiye çapında iddialıyız. Salçalık kırmızıbiber yıllardan beri Bafra Ovası’nda ekiliyor. Fakat fiyat konusunda biraz sıkıntılarımız var" şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,