Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda kefir kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Muş’ta ’Dünya Gıda Günü’ etkinliği

Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ’Dünya Gıda Günü’ münasebetiyle etkinlik düzenlendi.

Merkeze bağlı Beşparmak Köyü İlkokulunda düzenlenen ’Dünya Gıda Günü’ etkinliğine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, İl Müdür Yardımcısı Ferit Yıldız, teknik ve sağlık personelleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Programda bir konuşma yapan Ergün Çolakoğlu, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) 1979 yılında yaptığı 20. konferansında 147 üye ülkenin ortak kararı ile her yıl 16 Ekim tarihinin Dünya Gıda Günü olarak kutlandığını söyledi. Çolakoğlu, "Gıda gününün amacı; kamuoyunun ve yetkililerin gıda ile ilgili üretim, beslenme, gıda güvenliği, açlık gibi konulara dikkatlerini çekmektir. FAO, her yıl gıda ile ilgili önemli gördüğü bir konuyu Dünya Gıda Günü teması olarak belirler ve dünya gıda günü kutlamaları da bu tema çerçevesinde yoğunlaşır. 2017 yılının Dünya Gıda Günü teması, ’Göçün geleceğini değiştirin. Gıda güvenliğine ve kırsal kalkınmaya yatırım yapın’ olarak belirlenmiştir" dedi.

Dünyada milyonlarca insanın açlık ve yoksulluk içinde olduğunu, gıda kullanımına daha dikkatli olunması gerektiğini ve özellikle bu yıl ki temanın ruhuna uygun çalışmaların yapılması ve vatandaşların bilgilendirilmesi noktasında üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye gayret sarf ettiklerini belirten Çolakoğlu, "Küresel ısınmanın neden olduğu kuraklık, yağışların azalması ve su kaynaklarının yanlış yönetimi, tarımsal üretimi olumsuz yönde etkiliyor. Artık modern çağın gereklerine uygun alet ve makineler kullanılarak suyu, toprağı, gübreyi ve tohumu israf etmeden birim alandan maksimum ürün alabilecek şekilde faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Sürekli vurguladığımız gibi, gıda insan hayatı için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır, gıdaya ulaşım ise bir insanlık hakkıdır. Gıdaya ulaşmanın yegane yolu da tarım ve hayvancılıktır. Dünyada her yedi kişiden biri yetersiz beslenmektedir. Oysa insanoğlu açlığı ortadan kaldıracak ve sürdürülebilir gıda sistemlerini teşvik edecek gerekli araçlara sahiptir. Açlığın olmadığı bir dünya için el ele hep birlikte olmak dileğiyle tüm halkımızın Dünya Gıda Gününü kutlarım" ifadelerini kullandı.

Program sonunda öğrencilere süt ve kek ikram edildi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı