Öne Çıkanlar ağaç budaması trakya tarım teknoloji özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

(Özel Haber) Zararlı böceklere karşı armut ağaçlarını tütün suyu ile koruyor

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Etili köyünde deveci armutu yetiştiriciliği yapan bir çiftçi, hasadı yaklaşan mahsullerine zarar veren böcekleri bahçesinden uzaklaştırmak için ağaçları tütün suyu ile ıslatarak koruyor.

Etili köyünde deveci armutu yetiştiriciliği yapan Hasan Naci Sezer, mahsullerine zarar veren pisilla böceklerine karşı organik tarımda kullanılan geliştirdiği tütün suyu (nikotin) ile ıslatarak koruyor. Sezer, zararlı böceklerden mahsullerini korumak için nikotin (tütün) uygulaması ve mai sabun ile yapılan mücadelede daha başarılı oluyor. Ayrıca organik metotlarla faydalı böceklerin de imha olmamasını sağlanıyor.

Hasan Naci Sezer, “Armut pisillası hastalığına karşı organik mücadele yönteminin başarılı olduğunu gördük. 2 saat önceden hazırlanmış 200 gram tütün suyu ve yarım kilo sıvı mai sabunu ayrı bir kapta hazırladıktan sonra ilaçlama tankına koyarak uygulama yapıyoruz. Deveci armudunda pisilla hastalığı en az kara leke kadar tehlikeli. Armudun ticari değerini ciddi şekilde düşürüyor. Yapraklarda oluşan balımsı madde armutlar üzerine akarak orada lekeler oluşturmakta ve böylece armudun doğal görüntüsünü bozmaktadır. Bununla ilgili yapılan kimyasal mücadelelerde tam başarı sağlanamıyor. Nikotin ve mai sabun ile yapılan mücadelede daha başarılı olduğumuzu gördük” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı