Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi hayvancılık kefir papaz erik fidanı adana tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Sultanahmet Meydanı’nda ilginç görüntü

Dünyanın farklı renklerini yansıtan geleneksel mutfakları İstanbul’da buluşturan ’Gastronomist 2017’ Sultanahmet Meydanı’nda start aldı. Farklı ülkelerden birçok şefin katıldığı etkinlikte, kesimi yapılan 150 kiloluk dana, Et Profesörü Cüneyt Asan tarafından fırına verildi.Özel tasarlanan fırında 6 saat pişecek olan dana, daha sonra misafirlere ikram edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli katkıları ve FatihBelediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, dünya mutfaklarını bir araya getiren ’Gastronomist 2017’ Sultanahmet Meydanı’nda start aldı. Çok sayıda ülkeden birçok davetlinin katıldığı, konuk ülkelerin geleneksel mutfaklarının yanı sıra Türkiyecoğrafyasının kadim mutfak kültürünü yansıtan reçete sunumları, yemek sohbetleri, paneller ve çocuk atölyeleri gibi birçok etkinliğin yer aldığı organizasyona vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.Farklı ülkelerden gelerek kendi mutfak kültürlerini tanıtan çok sayıda şef, yaptığı gösterilerle izleyenlerden büyük beğeni topladı.Öte yandan Et Profesörü olarak bilenen Cüneyt Asan tarafından kesimi gerçekleştirilen 150 kiloluk dana, Sultanahmet Meydanında özel tasarlanan fırına sürülerek pişmeye bırakıldı. 6 saat fırında kalarak pişen dana daha sonra misafirlere ikram edilecek.

“Başka ülkelerin mutfağını keşfederken Türk mutfağını da tanıtmış olacağız"

Türk mutfağının tanıtılması açısından organizasyonun çok önemli olduğunu belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın desteğiyle ve Fatih Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen uluslararası ilk gastronomist etkinliği. 27 ülkeden 45 katılımcının olduğu şeflerin, konunun uzmanı yazarların ve konuyla ilgili deneyimleri olan insanların katıldığı, bir taraftan söyleşilerin yapıldığı diğer taraftan da çeşitli gösterilerin yapıldığı bir etkinlik. Biz buradan dünya mutfağını göreceğiz, ikincisi ise kendi mutfağımızı, Türk mutfağımızı tanıtmış olacağız” diye konuştu.

“Bugün ilk kez burada bir danayı bütün olarak pişireceğiz”

Et Profesörü Cüneyt Asan ise, “Burada amaç ülkemizi tanıtmak. Burada amaç mutfağımızı tanıtmak. Bütün dünya dostlarıyla birleştik ve burada çok güzel bir şey yaptık. Bugün burada bir ilki de gerçekleştirmiş olacağız. Bu güne kadar hiç bütün bir danayı bütün olarak pişirmemiştik. Bugün ilk kez burada bir danayı bütün olarak pişireceğiz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı