Öne Çıkanlar anadolu ajansı Gıda tarım küçükbaş hayvan hibe sahte yağ

Bu haber kez okundu.

Sultangazi’de kurbanlıklar alıcılarını bekliyor

Türkiye’nin dört bir yanında yetiştirilen kurbanlık hayvanlar, İstanbul’da alıcılarını bekliyor. Sultangazi’de bulunan modern tesislerde hayvanlar kontrolleri titizlikle yapılarak satışa sunuluyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Türkiye’nin dört bir yanında yetiştirilen kurbanlık hayvanlar İstanbul’un çeşitli yerlerinde kurulan Kurban Satış ve Kesim Merkezlerine getirilmeye başlandı. Sultangazi ilçesinde bulunan Kurban Satış ve Kesim Merkezi’ne de çok sayıda kurbanlık hayvan getirildi. Kurbanlık alabilmek için kurban pazarlarına akın eden vatandaşlar, fiyatların geçen seneye oranla yüksek olduğunu belirtirken, besiciler fiyatların normal olduğunu ancak satış yapamadıklarını söyledi.

“Geçen seneye göre biraz pahalı”

Kurbanlık bakmaya gelen vatandaşlardan Ayşe Ötkün, “Fiyatlarını bilmiyoruz, daha öğrenmedik. Fiyatlarına bakacağız, bütçemize göre bulursak alacağız kısmetse. Geçen seneye göre biraz pahalı. Gittik bir yerde baktık, pahalıydı. Geldik bir de buraya bakalım dedik. Gelip erken bakmak daha güzel” şeklinde konuştu.

Ahmet Demir ise çocuklarının merak ettiğini ve onlarla birlikte kurbanlıklara bakmaya geldiğini söyleyerek, “Fiyatları araştırıyoruz. Fiyatlar çok yüksek. Geçen seneye göre yüzde 20-30 fark var. Bakalım, nasip. Bütçemize göre bakacağız. Erken gelip almayı avantaj olarak düşünmüyorum. Hatta satıcılar bunu fırsata çeviriyorlar, daha yüksek fiyat çekiyorlar” dedi.

“Hayvanın 2 yaşını tamamladığını kimlik bilgilerinden öğrenebiliriz”

Kurban pazarına uğrayacak vatandaşları uyaran Veteriner Hekim Ersin Coşkun, “Hayvanın 2 yaşını tamamladığını hayvanın pasaport veya kimlik bilgilerinden ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan ‘hayvanbilgi.tarim.gov.tr’ adresinden kulak küpe numarasını girerek hayvanın yaşı hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Ya da hayvanın ağzındaki süt dişlerini döküp kalıcı dişlerinin tespit edilmesiyle de hayvanın yaş tayinini sağlayabiliriz. Hayvanın dışarıya karşı keyifli tavrı, çevreye karşı duyarlılığı, ağzından, burnundan, doğal deliklerinden akıntıların gelmemesi gibi belli başlı özellikleri hayvanın sağlıklı olduğu yönünde bilgi verir bize. Onun dışında hayvanın besi durumu iyi olmalı, aşırı derecede zayıf olmamalı” ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,