Öne Çıkanlar aa fakıbaba kapanış fiyatı tarım muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Suriyeli kadınlardan rengârenk kuş yuvaları

Beylikdüzü Belediyesi Suriyeli mülteci kadınların topluma daha hızlı adapte olabilmeleri için çalışmalar yürütüyor. Müdürlük bünyesinde oluşturulan Göç Hizmetleri Birimi UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler) birlikteliği ile 5 ilçe belediyesi ile başlattığı “Mültecilerin Yerelde Sosyal ve Kültürel Entegrasyonu” başlıklı projenin ilk adımı Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde attı. Beylikdüzü Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi desteği ile gerçekleşen programda Türk ve Suriyeli kadınlar onlarca ahşap kuş yuvası boyandı. El birliği ile hazırlanan kuş yuvaları zamanla ilçeyi süsleyecek.

Beylikdüzü Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün Göç Hizmetleri Birimi yaklaşık 2 yıldır bölgede hizmet veriyor. İlçede korunma kararı ile yaşayan Suriyeli vatandaşların veri tabanını oluşturarak mültecilerin topluma uyum süreçlerini hızlandırmak için çalışan birim Suriyeli aileler ile Türk aileleri bir araya getiriyor.

Bu süreçte; UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler) iş birlikteliği ile 5 ilçe belediyesi ile başlatılan “Mültecilerin Yerelde Sosyal ve Kültürel Entegrasyonu” başlıklı projenin ilk adımı Gürpınar Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde atıldı. Toplamda 12 etkinlikle Türk-Suriyeli entegrasyonunun hedeflendiği projenin ilk adımında 50 Türk ve 50 Suriyeli kadın “Ahşap Boyama” etkinliğinde bir araya geldi. Beylikdüzü Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin desteği ve Suriyeli kadınların katılımıyla gerçekleşen kaynaşma programında tanışma ve ortak iş yapma becerilerini sergileyen kadınların iş birliği ile ürettikleri kuş yuvaları zamanla Beylikdüzü’nün çeşitli parklarında değerlendirilecek.

Beylikdüzü’nde yaşayan Türk ve Suriyeli ailelerin beraber yaşamaya adaptasyon sürecini hızlandırma ve birbirlerini tanımalarını amaçlayan entegrasyon programı yaklaşık 3 ay sürecek. Projesinin daha sonraki programlarında yemek yapma, spor müsabakaları, kamp ve gezi gibi etkinlikler yapılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı